Oznaka inteligencji: co myślą psy, gdy przechylają głowę na bok i patrzą pytająco

28 marca 2023 23:10
Oznaka inteligencji: co myślą psy, gdy przechylają głowę na bok i patrzą pytająco фото

Od dziesięcioleci naukowcy próbują dostać się do głów naszych małych przyjaciół, aby nasze interakcje były łatwiejsze i silniejsze.

Tym razem naukowcy skupili się na badaniu konkretnego zachowania zwierząt domowych, a mianowicie momentu, w którym przechylają głowę na bok, pisze Daily Mail.

Podczas badań naukowcy z Uniwersytetu Eötvös Lorand na Węgrzech skupili się na badaniu pewnych zachowań. Chodzi mianowicie o moment, w którym psy przechylają głowy na bok i pytająco patrzą na właścicieli. Pomimo tego, że w tej chwili nasze zwierzaki wyglądają niezwykle uroczo, naukowcy uważają, że ten gest jest oznaką inteligencji.

W sumie w badaniu wzięło udział cztery tuziny psów. Badacze obserwowali ich zachowanie w momencie, gdy właściciele prosili zwierzęta o przyniesienie pewnej zabawki, nadając jej imię. Wyniki badania wskazują, że 33 psy nie potrafiły zrozumieć, o jaką zabawkę prosili właściciele, jednak 7 odbiorców zrozumiało, czego od nich chcą i przyniosło właśnie tę zabawkę. Naukowcy sugerują teraz, że przesuwanie głowy jest sposobem, w jaki psy przetwarzają znaczenie słów i nawiązują połączenia.

Co ciekawe, 6 z 7 „Utalentowanych Odbiorców” to Border Collie, uważane za jedne z najbardziej inteligentnych psów na świecie. Naukowcy zauważają, że często właściciele zwierząt domowych obserwują, jak ich pupile przechylają głowy na bok i pytająco patrzą na ludzi. Jednak do tej pory naukowcy nie rozumieli, co uzasadnia takie zachowanie. Teraz uważają, że wyniki tego badania mogą być pierwszym krokiem w kierunku zrozumienia, co to oznacza i prawdopodobnie wiąże się z obecnością znaczących i zauważalnych bodźców słuchowych u psów.

Zwróć uwagę, że przechylenie głowy jest zachowaniem asymetrycznym, które występuje również u ludzi, zwykle podczas myślenia lub słuchania dźwięków. Naukowcy zauważają, że merdanie ogonem, wąchanie nozdrzy i preferencje łap są w rzeczywistości również przykładami asymetrycznego zachowania u psów.

Według głównego autora badania, Andrei Sommese, ona i jej współpracownicy uważają teraz, że pochylenie głowy u psów jest również przykładem zachowania asymetrycznego. Jednak do tej pory nie był badany. W toku badań badacze skupili się na zbadaniu częstotliwości i kierunku takich zachowań w odpowiedzi na ustną prośbę właściciela, np. o przyniesienie określonej zabawki.

Sommese zauważa, że ​​badacze zainteresowali się tym zachowaniem, gdy zdali sobie sprawę, że psy mają tendencję do przechylania głowy, gdy słuchają swoich właścicieli. Przez pierwsze trzy miesiące badacze skupiali się na zapoznawaniu zwierząt z konkretnymi zabawkami i ich nazwami. Następnie przystąpili do testów, których wyniki wskazują, że „utalentowane zwierzaki” w 43% przypadków przechylały głowy, gdy właściciele nazywali zabawki. W tym samym czasie reszta zwierząt przechylała głowy tylko w 2% przypadków.

Autorzy badania zauważają, że wszystkie psy mają tendencję do przechylania głowy od czasu do czasu, ale tylko „utalentowane psy” robią to w sytuacji zabawki. W rezultacie naukowcy przeprowadzili dodatkowe badanie, które trwało 2 lata, w którym naukowcy obserwowali tylko przechylenie głowy. Wyniki badania sugerują, że psy wydają się mieć preferowaną stronę do poruszania głową.

Według współautorki badania, Shanny Dror, wydaje się, że istnieje związek między sukcesem w odzyskaniu nazwanej zabawki a przechyleniem głowy, co sugeruje, że istnieje również związek między przechyleniem głowy a przetwarzaniem odpowiednich odpowiednich wskazówek. Jednak naukowcy będą potrzebować więcej czasu, aby dowiedzieć się o nim trochę więcej.


Podobne wiadomości: