Sztuczna inteligencja działa nawet dla 300 milionów ludzi w Europie i USA

28 marca 2023 22:26
Sztuczna inteligencja działa nawet dla 300 milionów ludzi w Europie i USA фото

Ostatnie postępy w zakresie sztucznej inteligencji mogą doprowadzić do automatyzacji jednej czwartej miejsc pracy na rynkach pracy w Europie i USA – setki milionów ludzi będzie zmuszonych szukać nowej pracy. Informuje o tym Financial Times, powołując się na wyniki badania przeprowadzonego przez Goldman Sachs.

Generatywne systemy sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, mogą tworzyć treści, które są nie do odróżnienia od owoców ludzkiej pracy – mogą znacznie zwiększyć wydajność pracy i globalny PKB o 7% w ciągu 10 lat. Ale jeśli sztuczna inteligencja spełni oczekiwania, spowoduje również „znaczące wstrząsy” na rynku pracy, a 300 milionów miejsc pracy zostanie zautomatyzowanych w samych głównych gospodarkach Europy i USA. Analitycy twierdzą, że największe ryzyko zwolnienia wisi nad prawnikami i personelem administracyjnym.

W przypadku większości zawodów automatyzacja wpłynie na mniej niż połowę obciążenia pracą, ale nie doprowadzi to do zwolnień, ale do zwiększenia produktywności. Ten scenariusz wpłynie na 63% miejsc pracy; a kolejne 30% osób zatrudnionych fizycznie lub na zewnątrz prawie nie odczuje zmian, chociaż ich praca może zostać poddana innym formom automatyzacji. W samych Stanach Zjednoczonych około 7% specjalistów jest zatrudnionych na stanowiskach, w których generatywna AI mogłaby wykonać co najmniej połowę zadań, a takich pracowników mogą zastąpić komputery – podobnego efektu należy się spodziewać w Europie. W kontekście globalnym, biorąc pod uwagę, że w krajach rozwijających się praca fizyczna stanowi znaczną część zatrudnienia, sztuczna inteligencja będzie w stanie wykonać około 20% zadań. W dużych gospodarkach około 300 mln ludzi będzie musiało szukać nowej pracy.

Prognozy zaproponowane przez analityków Goldman Sachs są konserwatywne: w zeszłym tygodniu OpenAI, firma odpowiedzialna za ChatGPT, przewidywała, że ​​80% wszystkich pracowników w USA będzie miało do czynienia z faktem, że co najmniej 10% ich zadań może być wykonywanych przez generatywną sztuczną inteligencję. Ponadto urzędnicy Europolu ostrzegli (PDF) przed nadchodzącą inwazją „ciemnych, dużych modeli językowych”, które będą stanowić „kluczowy przestępczy model biznesowy przyszłości”.

Według Goldman Sachs inwestycje biznesowe w AI będą nadal rosły w tym samym tempie, co inwestycje w oprogramowanie w latach 90., osiągając 1% PKB do 2030 r. Analitycy spekulowali, że sztuczna inteligencja mogłaby wypełniać deklaracje podatkowe dla małych firm, oceniać złożone roszczenia ubezpieczeniowe, a nawet dokumentować wyniki inspekcji miejsca przestępstwa. Jednocześnie sztucznej inteligencji dotychczas odmawiano takich zadań, jak podejmowanie decyzji sądowych, sprawdzanie statusu pacjenta na intensywnej terapii czy badanie międzynarodowego prawa podatkowego.


Podobne wiadomości: