W nocy z soboty na niedzielę Polska przechodzi na czas letni

24 marca 2023 21:52
W nocy z soboty na niedzielę Polska przechodzi na czas letni фото

W nocy z soboty 25 na niedzielę 26 marca w Polsce nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni, dzięki czemu będziemy spać o godzinę krócej. W niedzielę w nocy zegar przesunie się z 2:00 na 3:00.

W całej Unii Europejskiej zmiana czasu na letni następuje w ostatnią niedzielę marca, a powrót do czasu zimowego następuje w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów.

Anuluj zmianę czasu

Debata na temat celowości zmiany czasu w Unii Europejskiej trwa od kilku lat. Konsultacje społeczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 r. wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano 4,6 miliona odpowiedzi (najwięcej w historii).

Polacy opowiedzieli się też za zniesieniem zmiany czasu dwa razy w roku. Z sondażu CBOS z marca 2019 r. wynika, że ​​ponad 3/4 ogółu respondentów (78,3 proc.) jest przeciwnych obecnej decyzji, a tylko 14,2 proc. opowiada się za jej utrzymaniem.

Dlatego na wniosek obywateli we wrześniu 2018 r. Komisja Europejska zaproponowała rezygnację z sezonowej zmiany czasu. Prace nad wnioskiem przerwała pandemia COVID-19. Jednak w 2021 r. KE zaleciła państwom członkowskim dalsze stosowanie dotychczasowych przepisów dotyczących zmiany czasu do 2026 r.

Wpływ na organizm ludzki

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Michał Skalski z Kliniki Zaburzeń Snu, zmiana czasu najbardziej dotyka osoby, które mają problemy ze snem lub zaburzone rytmy dobowe.

Istnieje obecnie aż nadto badań nad wpływem zmiany czasu na zdrowie, dobre samopoczucie, środowisko i gospodarkę. Naukowcy obliczyli na przykład, że korzystanie z czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 000 ton i pomóc zaoszczędzić do 930 milionów litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do 10-procentowego zmniejszenia kradzieży ulicznych.

Czas letni został wprowadzony przez kraje europejskie w ubiegłym stuleciu. Celem było oszczędzanie energii, zwłaszcza podczas wojny i kryzysu naftowego lat 70. W Polsce czas letni został wprowadzony w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 roku jest stosowany nieprzerwanie.


Podobne wiadomości: