Taryfy za transport publiczny w Polsce należą do najniższych na świecie

16 marca 2023 16:18
Taryfy za transport publiczny w Polsce należą do najniższych na świecie фото

Taryfy na komunikację miejską w Warszawie należą do najtańszych na świecie - wynika z analizy analityków serwisu Picodi, którzy porównali ceny biletów komunikacji miejskiej w 45 największych miastach świata, a także w polskich miastach wojewódzkich.

Eksperci w swoim raporcie porównali koszt biletów jednorazowych i abonamentów miesięcznych, dających prawo do nieograniczonej liczby przejazdów w granicach administracyjnych miasta, ze średnią pensją w danym kraju.

W trzech z 45 miast objętych badaniem komunikacja miejska dla mieszkańców jest całkowicie bezpłatna – są to Luksemburg, Tallin i Valletta (stolica Malty).

Warszawa należy do najtańszych miast w tym rankingu: 30-dniowy bilet za 98 zł to zaledwie 1,8% średniego wynagrodzenia netto w stolicy Polski. Wynik jest zbliżony do Pragi (1,7%), Brukseli i Reykjaviku (po 1,8%).

Analitycy Picodi badali również ceny w miastach wojewódzkich Polski. Spośród 18 miast najdroższy bilet w jedną stronę w Krakowie, Szczecinie i Poznaniu kosztuje po sześć złotych. Na drugim końcu zestawienia są Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra – po trzy złote. Najwyższą cenę za miesięczny abonament płacą mieszkańcy Szczecina i Łodzi – po 140 zł, a najniższą mieszkańcy Krakowa (80 zł).


Jeśli porównamy ceny biletów miesięcznych z najnowszymi danymi GUS o wynagrodzeniach, to największy procent wynagrodzeń na komunikację miejską wydają mieszkańcy Białegostoku (3,1%), Łodzi (2,9%) i Szczecina (2,7%). Najmniej obciąża portfel transport miejski w Warszawie (1,8%), Wrocławiu (1,6%) i Krakowie (1,3%).


Podobne wiadomości: