Dlaczego konie potrzebują podków, a inne zwierzęta z kopytami nie?

6 marca 2023 17:05
Dlaczego konie potrzebują podków, a inne zwierzęta z kopytami nie? фото

Na pewno widziałeś przejeżdżające w pobliżu konie i zapewne znasz charakterystyczny stukot. Te dźwięki pochodzą właśnie z podków. Ale dlaczego konie ich potrzebują i jak radzą sobie bez nich inne zwierzęta z kopytami, w tym dzikie konie.

Mianowanie podków

Główną rolą podków jest zwiększenie wytrzymałości końskich kopyt. Same kopyta są zbudowane z tej samej substancji co ludzki paznokieć, zwanej keratyną. Mają jednak miękkie i delikatne wnętrze zwane żabką, które łatwo uszkodzić. Jest to obarczone stanem zapalnym, kulawizną, a następnie skrzywieniem stawów i kręgosłupa. Kopyto zużywa się naturalnie, gdy koń chodzi/biegnie. Dodanie podkowy pomaga zredukować ten efekt i zachować zdrowe kopyto.

Podkowy poprawiają również stabilność konia, zapewniając lepszą przyczepność do podłoża. Dodatkowa stabilność pomaga podczas pracy w terenie, na wyścigach i po prostu w obecności jeźdźca. Istnieją również podkowy ortopedyczne korygujące zdeformowane kopyta. Ponadto są podkowy nabijane ćwiekami, jako opcja zimowa, z której korzysta policja konna.

Dlaczego inne zwierzęta nie potrzebują podków

Natura obdarzyła zwierzęta kopytami, które mogą z łatwością rosnąć w tempie niezbędnym dla warunków naturalnych. Ale ludzie umieszczali konie w innych warunkach. Jazda konna po mieście oznacza dla konia podróżującego po twardej nawierzchni, a nawet z człowiekiem na grzbiecie. Jeśli mówimy o koniach sportowych, to ich trening polega nie tylko na pokonywaniu znacznych odległości, ale także na dużej liczbie skoków. Wszystko to znowu z dodatkowym obciążeniem w postaci jeźdźca. Praca w polu z pługiem również zużywa kopyta. Wszystkie te czynniki nie występują w środowisku naturalnym.

dzikie konie

W naturze konie mogą mieć problemy z kopytami, a dodatkowa stabilność nie zaszkodzi im. Więc pewnie podkowy by im nie zaszkodziły, ale po prostu nie ma kto się tym zająć. Jednak w naturze konie z uszkodzonymi kopytami mogą nadal stosunkowo spokojnie egzystować. Jednak powierzchnia pól, łąk i lasów to ziemia, która jest na tyle miękka, że ​​nie rani konia i daje kopytom czas na regenerację.

Inne domowe zwierzęta kopytne żyją w bardziej naturalnych warunkach. Nie muszą pokonywać długich dystansów, zwłaszcza po twardych nawierzchniach, nie są też ujeżdżane. Dlatego mają wystarczającą naturalną siłę kopyt, odpowiednio, nie ma potrzeby stosowania podków. Istnieje jednak wyjątek. Bydło, które ma problemy z kopytami, potrzebuje podków ortopedycznych.

Wnioskowanie

Człowiek dodał podkowy do kopyt koni, aby zwierzęta te mogły wykonywać niezbędne zadania bez obrażeń, a także dla dodatkowej stabilności. Inne zwierzęta, w tym dzikie, nie potrzebują podków, ponieważ nie mają tak dużego obciążenia na kopytach.


Podobne wiadomości: