Dlaczego na metalowym kanistrze są jednocześnie trzy uchwyty
Czasem banalne rzeczy potrafią zaskoczyć przemyślanym podejściem do ich tworzenia.
Metalowy pojemnik na paliwo, 20-litrowy kanister w kształcie, który widzimy dzisiaj, został opracowany 90 lat temu. I bez żadnych zmian w projekcie jest nadal używany. Kto pierwszy raz widzi taki kanister, zadaje sobie pytanie: dlaczego ma dokładnie trzy uchwyty na górze? - Rozwiążmy to.
Oryginalny projekt takiego kanistra został opracowany w Niemczech w latach 30. ubiegłego wieku. Niemiecki inżynier Vinzenz Grünfogel poważnie potraktował praktyczność projektu i opracował kanister „Wehrmachtskanister” dla wojsk niemieckich. Pomysł okazał się na tyle udany, że skopiowały go wszystkie kraje biorące udział w II wojnie światowej i takie podejście do projektowania zbiorników paliwa stosowane jest do dziś.
Co było szczególnego w projekcie Wehrmachtskanister 20 litrów:
- Korpus z prasowanej stali, łatwy do masowej produkcji przy minimalnym spawaniu.
- Masa pustego kanistra to tylko 4 kg.
- Wolumetryczne vyshtampovki na ścianach bocznych dla sztywności.
- Kształt jest wygodny do przechowywania.
- Kanister nie zatonął dzięki kieszeni powietrznej na górze.
- Paliwo nie pryskało podczas nalewania (rurka w szyjce).
- Trzy uchwyty do różnych scenariuszy przenoszenia.
Dlaczego trzy uchwyty
Wszystko odbywa się dla wygody przenoszenia kanistrów. Na stacjach benzynowych i parkingach używano ich masowo, a żołnierze przenosili je rękami. Wygodne jest przenoszenie pojemników wzdłuż łańcucha za pomocą bocznych uchwytów, a także wygodne noszenie pary pustych kanistrów w jednej ręce za pomocą pary skrajnych uchwytów. Możesz już przewozić razem trzy pełne kanistry. Wzrosła wydajność pracy. Ale nalewając paliwo z kanistra, trzymali się środkowego uchwytu (który jest dokładnie naprzeciw szyi).
A trzy kolejne uchwyty tworzą płaską platformę, a kanistry można układać jeden na drugim podczas przechowywania. A w międzyczasie możesz usiąść na kanistrze, jak na krześle polowym, dla odpoczynku. A miejsce pod uchwytami posłużyło do zamocowania kanistra podczas mocowania go do sprzętu.
Minęło wiele lat, a proste, ale genialne pomysły niemieckiego inżyniera Grünfogela są nadal stosowane w 20-litrowych metalowych puszkach w różnych krajach.