Jak chronić dziecko przed poparzeniem słonecznym Porady Pediatry w Poznaniu
Słońce świeci jasno, nadeszło długo wyczekiwane lato i nawet w naszej zwykłej strefie klimatycznej zapowiada się gorąco. Przy dobrej pogodzie szczególnie nie chcesz siedzieć w domu; rodzice starają się, aby ich dzieci spędzały więcej czasu na świeżym powietrzu. I to prawda, matki wiedzą, że pod wpływem światła słonecznego organizm wytwarza potrzebną nam witaminę D, dzieci stają się silniejsze, stają się silniejsze, mają więcej energii i rzadziej chorują. Ale nie należy nadużywać słońca, po poradę zapraszamy do pediatra prywatnie w Poznaniu.
Gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni, jest to już poważny test dla organizmu dziecka. Ilość czasu przebywania na słońcu zależy od fototypu skóry dziecka. Wyróżnia się 5 fototypów skóry, które określają podstawową taktykę zachowania się na słońcu:
5 fototypów skóry
- Bardzo jasna skóra, rude włosy, niebieskie oczy. Maksymalne ryzyko poparzenia słonecznego.
- Jasna skóra, blond włosy, niebieskie, szare lub zielone oczy. Poważne ryzyko poparzenia słonecznego.
- Normalna skóra, ciemnobrązowe, jasnobrązowe lub brązowe włosy, szare lub brązowe oczy. Średnie ryzyko poparzenia słonecznego.
- Ciemna skóra, ciemnobrązowe lub czarne włosy, ciemne oczy. Minimalne ryzyko oparzeń słonecznych.
- Czarna skóra, czarne włosy, ciemne oczy. Ryzyko poparzenia słonecznego praktycznie nie istnieje.
Do grupy ryzyka zaliczają się zatem dzieci o jasnej karnacji, jasnych oczach, których próg wrażliwości na promieniowanie jest niski, a ich skóra praktycznie nie ma naturalnej ochrony przed słońcem.
Dlaczego słońce jest niebezpieczne
Zdaniem ekspertów Twojego Lekarza w Poznaniu niekontrolowana ekspozycja dzieci na słońce często prowadzi do oparzeń słonecznych, czyli ostrego stanu zapalnego skóry powstałego w odpowiedzi na naturalne lub sztuczne promieniowanie ultrafioletowe. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne prowadzi do ogólnego obniżenia odporności i może być przyczyną zaostrzenia chorób skóry takich jak: opryszczka, atopowe zapalenie skóry, bielactwo nabyte, zmiany wirusowe i grzybicze skóry, liszaj płaski, trądzik, łuszczyca, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry.
Jak chronić swoje dziecko
Oto kilka zasad bezpiecznego zachowania się z dziećmi w czasie upałów:
- spacery z dziećmi w upalne dni przed godziną 11.00 i po godzinie 17.00;
- wybierz miejsce na spacer w cieniu;
- Na spacer zabieraj ze sobą napój dla dziecka i częściej podawaj mu wodę;
- prawidłowo ubieraj dzieci – powinny to być ubranka i czapki wykonane z naturalnych tkanin (len, bawełna); jeśli dziecko jeszcze nie chodzi, nie zakładaj skarpetek ani butów, lepiej też tymczasowo zrezygnować z pieluszek jednorazowych;
- w upale dzieci nie chcą jeść: organizm potrzebuje więcej płynów, mniej jedzenia; niemowlęta należy przykładać do piersi tak często, jak to możliwe (do 15 razy dziennie) – z powodu upału niemowlęta jedzą małymi porcjami;
- nie zostawiaj dziecka w samochodzie, nie zakrywaj wózka budką i moskitierą przez dłuższy czas;
- niemowlęta do pierwszego roku życia nie powinny stosować kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym dla dzieci, gdyż skóra niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, a ryzyko alergii i wysypek jest duże (od 6. miesiąca życia można stosować specjalne kremy z wysokimi współczynnikami ochrony UV).