Trzeba będzie wstać godzinę wcześniej – w Polsce przechodzimy na czas letni
Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi już tej nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. W ostatni weekend tego miesiąca zegarki zostaną przesunięte o godzinę do przodu.
W całej Unii Europejskiej przejście na czas letni następuje w ostatnią niedzielę marca, a powrót na czas zimowy w ostatnią niedzielę października.
W niedzielę wieczorem zegary przestawią się z 2:00 na 3:00, co oznacza, że będziemy spać o godzinę krócej.
We wrześniu 2018 r. Komisja Europejska zaproponowała rezygnację z sezonowej zmiany czasu. Prace nad wnioskiem zostały zakłócone przez pandemię Covid-19. W 2021 roku zdecydowano o zastosowaniu dotychczasowych zasad zmiany czasu do 2026 roku.
Korzyści ze zmiany czasu
Wiele badań potwierdza wpływ zmieniających się czasów na zdrowie, dobre samopoczucie, środowisko i gospodarkę. Naukowcy obliczyli na przykład, że zastosowanie czasu letniego mogłoby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 000 ton i pomóc zaoszczędzić aż do 930 milionów litrów paliwa. Przyczynia się również do 10-procentowego zmniejszenia liczby kradzieży ulicznych.
Czas letni został wprowadzony w krajach europejskich w ubiegłym stuleciu. Celem było oszczędzanie energii, zwłaszcza podczas wojny i kryzysu naftowego w latach 70. W Polsce czas letni wprowadzono w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 roku obowiązuje on nieprzerwanie.