Polski film «IO» nominowany do Oscara

26 stycznia 2023 13:38
Polski film «IO» nominowany do Oscara фото

Polski film „IO” Jerzego Skolimowskiego otrzymał nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Inni kandydaci do statuetki w tej kategorii to Close Lucasa Dhonta i Edwarda Bergera All Quiet on the Western Front.

Obraz Jerzego Skolimowskiego zdobył nagrodę jury na Festiwalu Filmowym w Cannes. Jego głównym bohaterem jest osioł, który występuje w cyrku z młodą aktorką o pseudonimie Cassandra. Dziewczyna opiekuje się nim, a IO daje jej bezwarunkową miłość.

Niestety, kiedy po demonstracji okrucieństwa wobec zwierząt przybywają do cyrku komornicy, muszą się rozstać. Osioł trafia do stajni, a potem jeszcze kilka razy zmienia właścicieli. Opiekuje się nim kierowca ciężarówki i włoski ksiądz, który wiezie zwierzę do posiadłości hrabiny.

„Czuję ulgę, bo wyobrażam sobie, jak bym się czuł, gdybym nie otrzymał tej nominacji. Wykonaliśmy karkołomną robotę” – powiedział reżyser na konferencji prasowej w PISF.

„IO” walczy o los zwierząt

Podczas konferencji prasowej Skolimowski zaznaczył, że jego film to walka o los zwierząt. „Aby ludzkość spróbowała zmienić swój stosunek do zwierząt, tak aby przemysłowe wykorzystywanie zwierząt było zakazane” – wyjaśnił. „Odważyłem się wpleść do mojego filmu scenę z lisiej farmy, która jest jedyną brutalną sceną w tym filmie” – dodał, a następnie wyraził ubolewanie, że „takie rzeczy są jeszcze w Polsce legalne”.

„Być może będzie medialna nagonka na te potwory (ludzi, którzy hodują lisy na futra – red.), bo jak można nazwać ludzi, którzy w tak okrutny sposób znęcają się nad zwierzętami” – powiedział.

95. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w niedzielę, 12 marca w Dolby Theatre w Hollywood.

Pełna lista nominowanych w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny:

  • "All Quiet na froncie zachodnim" - Niemcy
  • "Argentyna, 1985" - Argentyna
  • „Blisko” - Belgia
  •  "IO" - Polska
  • "Spokojnie" - Irlandia

Podobne wiadomości: