Jaki jest sekret idealnej patelni, która posłuży ci przez długi czas

15 stycznia 2023 00:40
Jaki jest sekret idealnej patelni, która posłuży ci przez długi czas фото

Kuchnia to wyjątkowy świat, świat, w którym wszystko powinno być tak wygodne, wygodne i niezawodne, jak to tylko możliwe. Patelnia na tej liście jest prawie na pierwszym miejscu, ponieważ wiele potraw w takiej czy innej formie przechodzi przez ten przedmiot kuchenny. Dziś rynek jest pełen podróbek, a wybór naprawdę dobrego produktu to cała nauka.

Najpierw zdecyduj o materiale, z którego wykonana jest patelnia, a także o tym, czy potrzebujesz nieprzywierającej powłoki „teflonowej”. Następnie przy wyborze patelni zwróć szczególną uwagę na takie parametry jak waga i grubość ścianek patelni.

Uważa się, że im cięższa patelnia, tym jest lepsza. Ciężka patelnia jest stabilniejsza, stoi płasko na kuchence, co zapewnia równomierne nagrzewanie.
Ponadto duża waga patelni wskazuje, że przy jej produkcji nie szczędzono wysokiej jakości materiału.

Oczywiście waga szalki jest bezpośrednio związana z grubością jej ścianek - grubsze ścianki dla cięższych i lepszych próbek. Dlatego patelnia musi mieć grubość ścianki co najmniej 4 mm, wysokość 3 cm.

Typ metalowy

To metal decyduje o tym, czy patelnia będzie się powoli nagrzewać i stygnąć, czy pozwoli szybko dostosować temperaturę, w której gotuje się danie.

Obecnie patelnie wykonuje się z aluminium, stali nierdzewnej, żeliwa i miedzi.

Patelnie żeliwne są mocne, wytrzymałe, ciężkie, nie nagrzewają się bardzo szybko, ale do niemal każdej temperatury długo zatrzymują ciepło i powoli oddają ciepło. Na takich patelniach uzyskuje się doskonałe steki, smażone w nich ziemniaki zawsze okazują się chrupiącą skórką. Żeliwna powierzchnia nie boi się metalowych szczotek i nie wymaga specjalnych silikonowych szpatułek. Dbanie o zwykłą żeliwną patelnię jest minimalne: wystarczy dokładnie opłukać ją gorącą wodą i wysuszyć.

Aluminiowa patelnia nagrzewa się szybko i równomiernie oraz dość szybko stygnie. Zalety aluminium obejmują wagę: patelnia wykonana z aluminium jest znacznie lżejsza niż żeliwo. Niestety patelni aluminiowej nie można używać na płytach indukcyjnych. Dlatego producenci naczyń kuchennych często łączą aluminium i stal nierdzewną, tworząc patelnie z wielowarstwowym dnem, a czasem ściankami. W tych patelniach aluminium jest uwięzione między warstwami stali i może wykazywać doskonałe właściwości odprowadzania ciepła bez uszczerbku dla gotowanej żywności. Zawsze sprawdzaj, czy twoja aluminiowa patelnia nadaje się do kuchenki indukcyjnej na etykiecie, jeśli ją posiadasz.

Większość nowoczesnych patelni wykonanych z aluminium i stopów ferromagnetycznych jest wyposażona w nieprzywierającą powłokę. Ale wybierając takie patelnie, musisz wiedzieć:

  • w temperaturach powyżej 200°C powłoki takie jak teflon zaczynają się wypalać tworząc toksyczne związki;
  • takie powłoki służą najwyżej pięć lat, po czym patelnię należy wymienić;
  • ostrożnie dbaj o taką powłokę: nie rysuj metalowymi przedmiotami, używaj tylko drewnianej lub plastikowej szpatułki, myj miękką ściereczką, chroń przed przypadkowymi zarysowaniami.

Dostępne są również patelnie wykonane z czystej stali nierdzewnej, należy jednak pamiętać, że takie patelnie nagrzewają się nierównomiernie, ponieważ stal nie jest zbyt dobrym przewodnikiem ciepła.

Miedziane patelnie są bardzo drogie, ale są piękne i wygodne. W przypadku niewłaściwego obchodzenia się z nimi patelnie często wypaczają się i matowieją. Dlatego miedź łączy się ze stalą nierdzewną: dzięki temu patelnia jest mocniejsza i trwalsza.

Dno patelni

Dno patelni powinno być:

  • wystarczająco gruby - tylko w tym przypadku nie odkształci się w wyniku przegrzania;
  • równy (bez nierówności i dołów);

Spód patelni od strony zewnętrznej może być ryflowany lub ze specjalną ozdobą - z tzw. rowkiem dolnym. Dzięki karbowanej patelni patelnia równomiernie się nagrzewa i znacznie dłużej utrzymuje temperaturę. Patelnie z rowkowanym dnem najlepiej nadają się do kuchenek gazowych, ale do kuchenek elektrycznych lepiej wybrać patelnię z idealnie gładkim dnem pokrytym emalią ogniotrwałą.

Rozmiar patelni

Najpopularniejsze patelnie, które można znaleźć w sprzedaży to patelnie o średnicy 18, 20, 22, 24, 26, 28 cm, kup ten sam rozmiar.

Przy wyborze określonej wielkości patelni należy wziąć pod uwagę prawdopodobną liczbę osób, dla których będzie przygotowywane na niej jedzenie - dla jednej wystarczy patelnia o średnicy 24 cm, dla dwóch - 26 cm, dla dużej rodziny - 28 cm Patelnia o średnicy 18-20 cm jest wygodna do szybkiego podgrzewania potraw.

Uchwyt patelni

Najlepiej, aby rączka patelni była odlewana. Takie uchwyty wytrzymają długi czas i będą w stanie wytrzymać bardzo wysokie temperatury. Wygodniej jest używać patelni, których uchwyty są pokryte drewnem lub żaroodpornym tworzywem sztucznym - ochroni to przed możliwymi oparzeniami.

Jeśli planujesz używać patelni w piekarniku, kup patelnię z wyjmowanymi lub całkowicie metalowymi uchwytami.

Jakiej patelni potrzebuje Twoja płyta kuchenna

Każda patelnia nadaje się do kuchenek gazowych, ale co najważniejsze - z dolnym rowkiem, który poprawia równomierne ogrzewanie patelni.

Każda patelnia wykonana z dowolnego materiału nadaje się do kuchenek elektrycznych, ale zawsze z grubym dnem, ponieważ temperatura ogrzewania kuchenek elektrycznych jest znacznie wyższa niż gazowych. Dodatkowo dno patelni przeznaczonej do kuchenki elektrycznej musi być idealnie płaskie.

Piece szklano-ceramiczne wymagają specjalnych naczyń kuchennych. Grubość dna patelni musi wynosić co najmniej 3 mm, ponieważ temperatura ogrzewania pieca szklano-ceramicznego jest wyższa niż w przypadku kuchenek gazowych i elektrycznych. Patelnie z rowkowanym dnem doskonale nadają się również do pieców szklano-ceramicznych.

Na płytach indukcyjnych nadają się tylko te patelnie, które są wykonane z metali o właściwościach magnetycznych (żeliwo, stal nierdzewna, stal). Wymóg obowiązkowy - grube dno.

Więc jaki jest główny sekret, aby zdecydować, do jakich celów potrzebujesz patelni.


Podobne wiadomości: