Korzyści z zielonej herbaty z cytryną - właściwości użytkowe i zasady gotowania

9 stycznia 2023 02:23
Korzyści z zielonej herbaty z cytryną - właściwości użytkowe i zasady gotowania фото

Zielona herbata jest źródłem przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Gdy do napoju dodaje się również cytrynę, zwiększa się ilość przeciwutleniaczy, w szczególności katechin, w herbacie.

Krótko mówiąc, przeciwutleniacze zawarte w herbacie zmniejszają możliwość przenikania różnych wirusów do komórek naszego organizmu, hamują aktywność patogenów i ich zdolność do rozmnażania się. Jednocześnie katechiny stymulują układ odpornościowy do walki z wirusami.

Zielona herbata z cytryną oprócz rekordowej ilości katechin zawiera olejki eteryczne i działa antybakteryjnie. Zawiera również witaminę P, która zwalcza zagrożenie zakrzepicą i wzmacnia naczynia krwionośne. A miłośnicy zielonej herbaty z cytryną mają znacznie lepszą przemianę materii.

Co jest przydatne

Herbata z miodem i cytryną ratuje życie zimą, zwłaszcza w szczycie rozprzestrzeniania się SARS. Cytrusy pomagają obniżyć temperaturę ciała podczas przeziębienia, ponieważ aktywują pocenie. A kwas cytrynowy poprawia perystaltykę jelit, działa orzeźwiająco, odpędza senność.

Zielona herbata z cytryną obniża ciśnienie krwi. Pomimo zawartości teiny regularne spożywanie zielonej herbaty z cytryną wpłynie korzystnie na samopoczucie i zmniejszy liczby na tonometrze.

Pomaga schudnąć

Jeśli zdecydujesz się schudnąć, tutaj nie możesz obejść się bez kwaśnego napoju. Zawartość kalorii w jednej filiżance to tylko 3-6 kcal. Zielona herbata z cytryną ma działanie moczopędne, dzięki czemu nadmiar płynu nie zalega w tkankach. Napój poprawia również wymianę ciepła, co prowadzi do rozkładu tkanki tłuszczowej. Zielona herbata z cytryną obniża poziom cukru we krwi i tłumi uczucie głodu.

Normalizuje przemianę materii, spowalnia procesy starzenia

Można go nie tylko pić, ale także stosować jako płukankę do włosów. Maski z zielonej herbaty z cytryną polecane są w celu poprawy cery, złagodzenia obrzęków.
W zależności od osoby, porcja zielonej herbaty z cytryną może zmniejszyć intensywność bólu głowy i pomóc zwalczyć przeciążenie emocjonalne. Napój może złagodzić zmęczenie i poprawić koncentrację.

dziewczyna z filiżanką herbaty

Czy zielona herbata z cytryną jest szkodliwa

Herbata cytrynowa może uszkodzić szkliwo zębów, jeśli jest rozcieńczone i osłabione. W przewlekłym zapaleniu błony śluzowej żołądka i innych chorobach przewodu pokarmowego napój należy pić ostrożnie: kwas cytrynowy podrażnia błonę śluzową żołądka. Uważaj również, jeśli jesteś uczulony, ponieważ cytrusy są produktem alergizującym. Jeśli masz niskie ciśnienie krwi, nie zaleca się również regularnego picia zielonej herbaty z cytryną.

Jak zaparzyć herbatę z cytryną jest najsmaczniejsza

Właściwe zaparzanie zielonej herbaty z cytryną to gwarancja dobrego smaku i zachowania wszystkich użytecznych właściwości. Będziesz potrzebował wysokiej jakości zielonej herbaty liściastej i świeżej cytryny.

Temperatura wody, w której parzy się zieloną herbatę, nie powinna przekraczać 80 stopni – wtedy napój zachowa jak najwięcej swoich dobroczynnych właściwości.

Możesz dodać cytrynę do zielonej herbaty na każdym etapie: w gotowym napoju, podczas procesu parzenia lub, jeśli masz skórkę, w suchych liściach herbaty. Pamiętaj jednak, że witamina C, która jest bogata w cytrusy, ulega zniszczeniu w wysokich temperaturach, dlatego nadal nie zaleca się wrzucania plasterków cytryny do wrzącej wody.


Podobne wiadomości: