Co to jest ekspres do kawy gejzer i który kupić

7 stycznia 2023 23:14
Co to jest ekspres do kawy gejzer i który kupić фото

Porozmawiajmy o jednym niezwykłym, ale dość popularnym urządzeniu - gejzerowym ekspresie do kawy (moka). Jak to działa, którym producentom zaufać i jaką kawę produkuje.

Nie ma w nim nic skomplikowanego. To urządzenie składa się z dwóch części - dolnej i górnej kolby. Dolny jest wypełniony wodą, a napój uzyskany podczas gotowania zbiera się w górnym. Jak on się tam dostaje? Faktem jest, że pomiędzy dwoma pojemnikami znajduje się filtr, w którym umieszczona jest zmielona kawa. Po podgrzaniu woda pod ciśnieniem pary dostaje się do górnej części, przechodząc przez kawę. W górnej kolbie znajduje się wysoki pręt-gejzer, przez który już przygotowana kawa dostaje się do tej komory.

Uważa się, że taki ekspres do kawy został wynaleziony we Włoszech, ale tak nie jest. Wynalazek należy do Anglika Samuela Parkera. Wynalazł go w 1833 roku, a po 100 latach Włoch Alfonso Bialetti opatentował urządzenie w postaci, w jakiej znamy je dzisiaj. Nazywał się Moka Express i został wprowadzony do masowej produkcji. Najciekawsze jest pytanie, dlaczego to zrobił i dlaczego ten ekspres do kawy stał się tak popularny. Faktem jest, że w tym czasie słowo espresso było dobrze znane, a napój o tej samej nazwie zyskiwał na popularności. Ale maszyny do gotowania były dość nieporęczne, niebezpieczne i były używane głównie w kawiarniach i restauracjach.

Tak więc pojawienie się w sprzedaży gejzerowego ekspresu do kawy było na miejscu, co pozwoliło wielu na uzyskanie w domu napoju przypominającego to samo espresso w swoich właściwościach. I nadal pozostaje takim urządzeniem. Kawiarka gejzerowa różni się od innych tym, że przygotowuje bardzo małą porcję, podobnie jak espresso

Jak zaparzyć kawę w takim ekspresie?

Wszystko jest dość proste, szybkie i wygodne. Mechanizm gotowania jest następujący:

Najpierw musisz zmielić wymaganą ilość kawy i umieścić ją w filtrze, wypełniając go całkowicie po brzegi. Możesz oczywiście użyć kawy mielonej, ale jeśli chcesz uzyskać napój z pianką, dobrym i jasnym aromatem, lepiej wziąć możliwie najświeższe mielenie. Cóż, do tych celów ważne jest, aby mieć pod ręką młynek do kawy.

Następnie wlej wodę do dolnej kolby. Aby przyspieszyć proces gotowania i nie marnować czasu, lepiej jest użyć wrzącej lub ciepłej wody. Konieczne jest wlanie do specjalnego znaku lub zaworu awaryjnego, który w razie potrzeby zmniejsza ciśnienie w kolbie. Jeśli przelejesz znak, nie będzie miejsca na tworzenie się pary, która wyciśnie gorącą wodę.

Następnie naprawiamy kosz z kawą, hermetycznie łączymy ze sobą dwa cylindry, starając się nie pozostawiać żadnych szczelin, w przeciwnym razie ciśnienie zacznie uciekać przez otwór, a na wyjściu otrzymamy napój niskiej jakości.

Następnie stawiamy „gejzer” na kuchence i czekamy. Gdy tylko kolba napełni się w 50 procentach, płomień można usunąć, a dolną część ekspresu opuścić do zimnej wody, a następnie wlać do filiżanek.

Cóż, nie zapominajmy o pielęgnacji. Bez względu na to, jak dobry jest ekspres do kawy, dolna kolba nadal jest narażona na utlenianie. Wystarczy umyć ekspres ciepłą wodą. Jeśli cząsteczki kawy dostaną się do pojemnika, można je wytrzeć, łatwo usunąć palcem lub umyć środkiem czyszczącym. Ale w żadnym wypadku nie używaj szczotek ani metalowych gąbek do mycia naczyń: może to tylko zaszkodzić ekspresowi do kawy i pogorszy się z wyprzedzeniem. Powinien być przechowywany niezmontowany, w przeciwnym razie może również rozpocząć się utlenianie.

Jak wybrać ekspres do kawy

W rzeczywistości pod względem funkcjonalności są prawie identyczne. Jedyną różnicą jest materiał, z którego wykonane są ekspresy gejzerowe. Najczęściej ze stali nierdzewnej lub aluminium.

Zaparzając w nich kawę otrzymamy w przybliżeniu ten sam napój pod względem smaku. Jak na nasz amatorski gust kawa aluminiowa okazała się mniej gorzka, ale różnica jest nieznaczna.

Klasyczny ekspres do kawy gejzer jest wykonany z aluminium. Łatwo się nagrzewa, a także szybko stygnie. Ale ktoś kocha stal nierdzewną, ponieważ przy niewłaściwej pielęgnacji aluminiowego ekspresu do kawy szybko się utlenia i psuje.

Kawiarki gejzerowe ze stali nierdzewnej mają jeden problem: metal się przegrzewa, woda zaczyna gwałtownie wrzeć, a kawa staje się gorzka. Ale jeśli zastosujesz się do zaleceń i szybko schłodzisz kolbę w zimnej wodzie, napój również będzie dobry.

Główny błąd przy wyborze gejzerowego ekspresu do kawy jest inny.

Konsument często wybiera dla siebie ekspres do kawy, a osoba nie rozumie, że na wyjściu otrzyma niewielką porcję 50-70 ml. Albo wręcz przeciwnie, kupuje duży ekspres na 6-8 porcji, myśląc, że w razie potrzeby ugotuje w takim ekspresie tylko dwie porcje. I to jest główny błąd popełniany przy wyborze ekspresu do kawy gejzer.

Wybierz więc ekspres na wymaganą liczbę porcji, najlepiej wykonany z aluminium, a reszta nie jest tak ważna.


Podobne wiadomości: