Co dodać do kawy na rozgrzewkę: przyprawy na chłodną pogodę

21 grudnia 2022 13:44
Co dodać do kawy na rozgrzewkę: przyprawy na chłodną pogodę фото

Kiedy nadchodzi chłodna pogoda, filiżanka gorącej kawy staje się jedną z najjaśniejszych przyjemności dostępnych w dowolnym miejscu. A jeśli do zwykłego napoju dodasz trochę przypraw, jego siła również stanie się rozgrzewająca. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy zestawienie najcieplejszych składników.

Gałka muszkatołowa

Zewnętrznie te orzechy wyglądają jak orzechy włoskie, ale ich „farsz” jest zupełnie inny. Wnętrze gałki muszkatołowej bardziej przypomina miękkie drewno lub korę, dzięki czemu można je łatwo zetrzeć. Zawierają wiele witamin i minerałów, a także substancje o działaniu antybakteryjnym. Smak gałki muszkatołowej, choć ma lekki, ledwo wyczuwalny punkt, jest bardziej pikantny i słodki, a jej świąteczny aromat może natychmiast poprawić nastrój.

Kardamon

Zarówno czarny, jak i zielony kardamon są od dawna stosowane przez praktyków medycyny alternatywnej jako naturalny środek przeciwdepresyjny, lek na przeziębienie i tonik. Drobne, podłużne ziarenka mają dość ostry, ale przyjemny zapach z wyraźną nutą kamfory. Ten smak wydaje się fajny, ale tylko do momentu otwarcia w gorącym napoju. Podobnie jak gałka muszkatołowa, kardamon ma ostro-słodki smak, tylko z przewagą ostrości.

Cynamon

Od dzieciństwa cynamon kojarzy się z czymś ciepłym i przytulnym. Na przykład z domowymi bułeczkami, rodzinnymi wieczorami i dobrym nastrojem. Ta przyprawa to nic innego jak kora wiecznie zielonego wawrzynu cynamonowego. Podobnie jak kardamon występuje w dwóch odmianach: delikatny i kruchy klasyczny cynamon jest droższy, grubsza i twardsza kasja jest zwykle tańsza, ale prostsza w smaku i aromacie. Niezależnie od rodzaju, cynamon może być dobrą obroną przed przeziębieniem.

Ziarnka pieprzu

W sumie istnieje pięć dobrze znanych odmian pieprzu w postaci groszku: czarny, biały, zielony, różowy i ziele angielskie. Pierwsze trzy to owoce jednej rośliny (pnącze tropikalne), a na drzewach rosną różowe i pachnące. Pomimo różnicy pochodzenia, absolutnie wszystkie rodzaje pieprzu zawierają jedną wspólną substancję - piperynę. Związek ten chroni przed bakteriami i wirusami (w tym COVID-19).

  Smak i aromat pieprzu jest inny:

  • różowy pieprz jest najbardziej delikatny i słodki;
  • zielony jest nieco jaśniejszy, ma świeże nuty owocowe;
  • biały ma silny aromat i umiarkowaną ostrość;
  • aromatyczny ma bardzo ostry smak i bogatą gamę aromatyczną;
  • pieprz czarny jest najostrzejszy, ale jego smak i aromat są nieco prostsze.

Imbir

Jeśli ziarna pieprzu nadają delikatnej pikanterii, imbir może zamienić kawę w dość pikantny napój. Co więcej, nie zależy to od formy, w jakiej dodasz imbir - mielony czy świeży. Jej korzeń zawiera ponad 400 składników aktywnych, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Imbir może nie tylko skutecznie rozgrzewać, ale także chronić przed przeziębieniem.

Kurkuma

Kurkuma jest bliskim krewnym imbiru i ma wiele takich samych składników, ale nie jest szokująco ostra. Głównym składnikiem aktywnym tej przyprawy jest kurkumina, która odpowiada za żółty kolor i stymuluje układ odpornościowy. Kurkuma ma delikatny, żywiczno-cytrusowy smak, który szczególnie dobrze komponuje się z kawą na bazie mleka.

Anyż

Malownicze i fotogeniczne gwiazdki anyżu dodają napojowi słodkawo-lukrecjowego posmaku, mają lekki punkt, a aromat jest bogaty. Kojarzy się z Azją i działa uspokajająco na umysł. Anyż gwiaździsty, znany również jako anyż gwiaździsty, jest dobry dla dróg oddechowych, ma właściwości przeciwgorączkowe, wykrztuśne i przeciwbakteryjne.

Goździk

Aromat goździków jest bardzo wyrazisty, dlatego trzeba go ostrożnie dodawać do kawy, aby nie zakłócić smaku samego ziarna i innych przypraw. Wystarczy niewielka ilość, jeśli zależy Ci na odczuciu dobrodziejstw tego naturalnego antybiotyku i środka antyseptycznego. Należy pamiętać, że cała ostrość przyprawy koncentruje się w „nodze”, a za aromat odpowiadają płatki „goździka”.

Chilli

Ostra czerwona papryka to przyprawa dla miłośników jasnych doznań. Należy go również dokładnie odmierzyć, jeśli nie chcesz, aby Twoja kawa wyglądała jak płynny ogień. Na pierwszym planie smak chili jest wyjątkowo ostry, ale efekt rozgrzewający i orzeźwiający gwarantowany. A ostra papryka pomaga pozbyć się kataru, poprawia nastrój i zmniejsza niepokój.

Czosnek

Choć może to zabrzmieć dziwnie, czosnek można również dodać do kawy. Ten przepis na napój nie jest zbyt popularny ze względu na swoją egzotykę, ale tak naprawdę może być świetną alternatywą dla kawy z imbirem czy chili, ponieważ odpowiednio zastosowany smak i zapach czosnku zostaje całkowicie zneutralizowany, ale jego dobroczynne właściwości antybakteryjne i immunomodulujące są zachowane.

przyprawy dodać do kawy

Jak dodawać przyprawy do kawy

Z punktu widzenia ajurwedy i medycyny chińskiej wymienione przyprawy należą do rozgrzewających i faktycznie działają na organizm ludzki jak przytulna dzianinowa peleryna - pomagają zwiększyć krążenie krwi, a tym samym „włączyć” ochronę termiczną. Mając podobne właściwości, wszystkie z wyjątkiem czosnku i czerwonej papryki dobrze komponują się nie tylko z kawą, ale także ze sobą. Możesz więc bezpiecznie mieszać kilka różnych składników na raz i eksperymentować z proporcjami.

Jeśli gotujesz w Turku lub dzbanku do kawy

Świeże/całe przyprawy najlepiej nadają się do ekstrakcji przy niskiej temperaturze:

  • zetrzyj gałkę muszkatołową i suchy korzeń kurkumy (szczypta obu wystarczy na kubek);
  • gwiazdkę anyżu można podzielić na kilka części (wystarczą 2-3 części na kubek);
  • odłamać kawałek laski cynamonu i lekko ugniatać (1–2 cm długości);
  • włóż goździki i ziarna pieprzu w całości (po 1-2 sztuki);
  • korzeń imbiru pokroić w cienkie plastry (1-2 sztuki),
  • rozgnieść kardamon nożem lub palcami (2-4 ziarenka).

Wszystkie składniki są natychmiast wkładane do Turka wraz z mielonym ziarnem i cukrem. Po przygotowaniu kawy należy ją przefiltrować.

Jeśli gotujesz w ekspresie do kawy lub z filtrem

W przypadku innych metod gotowania odpowiednie są tylko mielone przyprawy. I są różne opcje. Możesz:

  • znajdź je w całej suchej postaci i za każdym razem dodaj trochę do młynka wraz z ziarnami kawy (najjaśniejszy aromat);
  • zmiel całe przyprawy oddzielnie od ziaren na kilka porcji jednocześnie (zapach jest jaśniejszy niż świeże zmielenie);
  • kupuj gotowe przyprawy mielone w torebkach (najsłabsze właściwości aromatyczne).

Prawdziwym smakoszom polecamy dwie pierwsze metody. Jeśli wygoda i szybkość gotowania są dla Ciebie ważniejsze, możesz przyjąć trzecią metodę. Choć przyprawy z torebek nie są tak aromatyczne, nie wymagają dodatkowego wysiłku i można je nawet wsypać do kubka z gotowym napojem.

Osobom, które nie próbowały wcześniej przyrządzać kawy z przyprawami, radzimy zacząć od niewielkiej ilości, stopniowo poszerzając asortyment i zwiększając ilość dodatków rozgrzewających.


Podobne wiadomości: