Gdzie jest więcej kofeiny: w herbacie, kawie czy kakao

20 grudnia 2022 16:30
Gdzie jest więcej kofeiny: w herbacie, kawie czy kakao фото

Dzienne zapotrzebowanie na kofeinę dla osoby zdrowej wynosi 400 mg. Bardzo ważne jest, aby wziąć to pod uwagę, ale jest to trudne. Zwłaszcza jeśli nie masz pojęcia, ile kofeiny zawiera kubek twojego ulubionego napoju.

W tym artykule zebraliśmy najdokładniejsze dane dotyczące najpopularniejszych napojów zawierających kofeinę (kawy, herbaty i kakao). Przeczytaj, aby zrozumieć, ile filiżanek dziennie będzie bezpiecznych dla zdrowia, a ile nie.

O procentowej zawartości kofeiny w filiżance

Dokładną ilość kofeiny w napoju można ustalić tylko w warunkach laboratoryjnych, ale nie trzeba - wystarczy znać przybliżony widelec. Przydatne jest również zrozumienie, jakie czynniki wpływają na moc napoju.

 1. Rodzaj napoju. Najwięcej kofeiny zawiera kawa, następnie herbata, a trzecie miejsce zajmują kakao i gorąca czekolada.
 2. Stężenie substancji. Im więcej nalejesz liści herbaty, kawy mielonej lub czystego kakao (na każde 100 ml wody), tym odpowiednio więcej będzie kofeiny i tym mocniejszy wyjdzie napój.
 3. Czas i sposób ekstrakcji. Z reguły im dłużej napój jest podawany, tym jest mocniejszy.
 4. Sortować. W przypadku kawy głównymi wskaźnikami są rodzaj ziarna (Robusta / Arabica), stopień palenia i mielenia. W przypadku herbaty znaczenie ma rodzaj (czarna, zielona itp.), odmiana i rodzaj liścia (w zależności od położenia na gałązce).
 5. Wielkość porcji. W dużej filiżance jest więcej kofeiny - wszystko jest logiczne.

A teraz przejdźmy bezpośrednio do zawartości kubków.

kawa

Zawartość kofeiny w kawie

Liczba zależy przede wszystkim od rodzaju użytego ziarna. Należy pamiętać, że czysta Robusta zawiera około dwa razy więcej kofeiny niż czysta Arabika, a mieszanka tych odmian zapewnia wiele opcji pośrednich. Przejdźmy przez najpopularniejsze napoje kawowe.

Americano, cappucino, latte

Najczęściej te standardowe napoje kawowe są przygotowywane z dwóch porcji espresso. Chociaż ilość wody, mleka i śmietanki w filiżance może się różnić, arytmetyka dla kofeiny pozostaje taka sama: 65 x 2. Z wyjątkiem sytuacji, gdy prosisz o „podwójne”, musisz pomnożyć przez cztery.
Ilość kofeiny na porcję (200/300 ml) americano, cappuccino i latte: ±125 mg.

Espresso

Pod względem zawartości kofeiny espresso można uznać za najbardziej stabilny napój, ponieważ technologia jego przygotowania nie toleruje eksperymentów. Zazwyczaj klasyczna mieszanka espresso składa się z 10-20% Robusty i 80-90% ciemno palonej Arabiki, co sprawia, że ​​moc napoju jest mniej więcej stała. Oczywiście możliwe są tutaj wariacje, ale są one zminimalizowane.
Ilość kofeiny na porcję (30 ml) espresso: 60–65 mg.

Kawa rozpuszczalna

Istnieje opinia, że ​​kawa „z puszki” pobudza gorzej niż zwykle, ale tak nie jest: standardowa porcja kawy rozpuszczalnej (jedna łyżeczka na 200 ml wody) zawiera mniej więcej tyle samo kofeiny, co espresso. A jeśli umieścisz dwie łyżki granulatu zamiast jednej, uzyskasz dwa razy więcej wigoru.
Ilość kofeiny na porcję (200 ml) kawy rozpuszczalnej: 30–40 mg.

Kawa bezkofeinowa

Pomimo nazwy, ten rodzaj kawy nadal zawiera niewielką resztkową ilość kofeiny. Jest uznawana za bezpieczną i nie ma wpływu na organizm, ale jeśli się zastanawiasz, filiżanka kawy bezkofeinowej może zawierać od 1 do 7 mg kofeiny.

Czarna kawa

Pod tą potoczną nazwą kryje się jednocześnie kilka odmian kawy: filtrowana, kawa z moki, cezve, a nawet parzona we francuskiej prasie. Obliczenie dokładnej ilości kofeiny jest tutaj tak trudne, jak to możliwe, ponieważ w równaniu jest wiele zmiennych: w przeciwieństwie do espresso, czarną kawę przygotowuje się z różnych rodzajów ziaren dowolnego palenia i mielenia, technologie metod są też bardzo różne.

 1. Filtrowana kawa to czasem loteria. W zależności od czasu trwania przejścia i wyboru ziarna może być albo bardzo miękkie, albo zabójczo mocne.
 2. Aeropress i prasa francuska produkują mocniejszy napar. Obie metody dosłownie wyciskają całą moc z kawy. Im więcej Robusty w mieszance, tym silniejszy efekt orzeźwiający napoju.
 3. Kawa od Turków i Moka jest jeszcze mocniejsza. Te dwie metody pozwalają wydobyć z ziarna niemal maksymalną ilość kofeiny. W rezultacie jego ilość dochodzi do 170–200 mg na porcję, jeśli zachowane są określone proporcje (150 ml wody na 2 łyżeczki kawy dla Turków i 4 łyżeczki dla moki) i preferowane są mieszanki z przewagą robusty. Ale oczywiście stężenie substancji zostanie znacznie zmniejszone, jeśli zmienisz proporcje na korzyść wody lub weźmiesz jasno paloną arabikę.

Ilość kofeiny na porcję (200 ml) czarnej kawy: 100 do 300 mg.

herbata

Zawartość kofeiny w herbacie

Zawartość kofeiny w herbacie zależy od wielu czynników.

 1. Rodzaj herbaty: Mniej sfermentowane gatunki zawierają więcej kofeiny.
 2. Typ liścia: im wyżej znajdował się na gałęzi, tym bardziej będzie orzeźwiający.
 3. Czas zbiorów: Najmocniejsze gatunki herbaty zbierane są latem.
 4. Terroir: miejsce wzrostu wpływa również na skład liścia herbaty.
 5. Temperatura wody podczas parzenia: im wyższa, tym więcej uwalnia kofeiny.

Biała herbata

Złożony z pąków i najmłodszych liści, jest przetwarzany bardzo ostrożnie, więc logiczne byłoby założenie, że powinien być najpotężniejszy pod względem właściwości orzeźwiających. Jednak białą herbatę parzy się na wodzie o temperaturze nie wyższej niż 70 stopni, co więcej, przez bardzo krótki czas (zwykle nie dłużej niż minutę), dzięki czemu znaczna część kofeiny pozostaje w liściu i nie przechodzi do naparu.
Ilość kofeiny na porcję (200 ml) białej herbaty: 15 do 50 mg.

Oolong

Oolongi są ciemne (wysoko sfermentowane) i jasne (nisko sfermentowane), więc ich właściwości są różne. Te pierwsze są bliższe jakości czarnej herbacie, podczas gdy drugie są bliższe zielonej herbacie. Tym samym najbogatszy w kofeinę będzie najprawdopodobniej lekki oolong, któremu pozwolono odpowiednio zaparzyć.
Ilość kofeiny na porcję (200 ml) oolong: 10 do 60 mg.

Zielona herbata

Ze względu na minimalną obróbkę i obecność w składzie młodych listków, zielona herbata, podobnie jak biała, jest bogata w kofeinę. Jednak ze względu na fakt, że taką herbatę parzy się z wodą o temperaturze do 85 stopni, kofeina jest uwalniana znacznie aktywniej.
Ilość kofeiny na porcję (200 ml) zielonej herbaty: 30–60 mg.

Puer

Wyjątkowa herbata pu-erh fermentuje nawet po przygotowaniu i zapakowaniu, dlatego dość trudno przewidzieć, jakie będą jej właściwości orzeźwiające. Ale wiadomo na pewno, że najlepiej zaparzyć tę herbatę wrzątkiem lub nawet zagotować, dzięki czemu jej zdolność do uwalniania kofeiny może być bardzo wysoka.
Ilość kofeiny na porcję (200 ml) pu-erh: 30 do 100 mg.

Czarna herbata

Często powstaje z dojrzałych liści, które zawierają mniej kofeiny niż młode pędy, a także przechodzi pełną fermentację, dzięki czemu poziom kofeiny jest jeszcze niższy. Najbardziej „mocna” jest jednak herbata czarna. Okazuje się, że tak, ponieważ parzy się go wrzącą wodą i długo nalega.
Ilość kofeiny na porcję (200 ml) czarnej herbaty: 60 do 110 mg.

kakao

Zawartość kofeiny w kakao

Kakao jest znacznie bardziej przewidywalne niż kawa i herbata. Jedna porcja (wciąż te same 200 ml) zawiera zwykle około 15 mg kofeiny. Pod warunkiem, że do przygotowania użyłeś trzech łyżeczek naturalnego proszku kakaowego.

Ile kofeiny jest w popularnych napojach

(w standardowej porcji - 200 ml)

Napoj Zawartość kofeiny
Kawa czarna (filtr, aeropress, prasa francuska, cezve, gejzer) 100–300 mg
Napoje kawowe ±125 mg
Espresso 60–65 mg
Kawa rozpuszczalna 30–40 mg
Kawa bezkofeinowa ±3 mg
Czarna herbata 60–110 mg
Pu-erh 30–100 mg
Zielona herbata 30–60 mg
Biała herbata 15–50 mg
Oolong 10–60 mg
Kakao ±15 mg

Podobne wiadomości: