Zwalcza próchnicę i wzmacnia szkliwo: dlaczego herbata jest dobra na zęby

19 grudnia 2022 11:06
Zwalcza próchnicę i wzmacnia szkliwo: dlaczego herbata jest dobra na zęby фото

Wielu zaczęło zastanawiać się, jak herbata wpływa na stan zębów i zdrowie jamy ustnej. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, nad którymi prawdopodobnie zastanawiałeś się nie raz.

Jak herbata wpływa na zdrowie zębów

Walka z próchnicą

Herbata każdego rodzaju (nawet biała, nawet czarna) zawiera bogaty zestaw polifenoli, które działają antybakteryjnie. W 1992 roku japońscy naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów zarówno in vivo, jak i in vitro i dowiedli, że między innymi herbata jest w stanie tłumić aktywność bakterii powodujących próchnicę.

Wzmocnienie dziąseł

Japończycy na tym nie poprzestali iw 2004 roku odkryli, że polifenole zawarte w herbacie mogą zmniejszać aktywność bakterii atakujących dziąsła. A w 2009 roku Amerykanie przeprowadzili podobny eksperyment. W badaniu wzięło udział 1000 osób, a ci, którzy codziennie pili herbatę, mieli znacznie lepszy stan tkanek przyzębia.
Niektórzy dentyści zalecają nawet picie ciepłej herbaty po operacji jamy ustnej, ponieważ pomaga to przyspieszyć proces gojenia.

Ochrona szkliwa zębów

Oprócz wielu różnych mikro i makroelementów, herbata zawiera fluor, minerał niezbędny do utrzymania szkliwa zębów w dobrym stanie. W związku z tym im częściej pijesz ten napój, tym lepszą ochronę otrzymują Twoje zęby.

Świeży oddech

Dzięki tym samym polifenolom herbata ma korzystny wpływ na świeży oddech. Osoby, które preferują ten napój, mogą bezpiecznie umawiać się na randki.

Czy herbata barwi zęby?

Wiadomo, że herbata, zwłaszcza czarna, zawiera dużo barwników, więc z czasem może zmienić naturalny kolor zębów. Jednak ten problem można łatwo rozwiązać. Dobrym sposobem zapobiegania powstawaniu przebarwień jest płukanie ust czystą wodą po każdym przyjęciu herbacianym. Jeśli nie jest to dla Ciebie zbyt wygodne, to wybielająca pasta do zębów i profesjonalne czyszczenie zębów u dentysty może być Twoim zbawieniem.

Jaka herbata jest najlepsza na zęby

Wybieraj mniej sfermentowane odmiany

Każda herbata ma dużo flawonoidów, które są tak korzystne dla jamy ustnej, ale niektóre rodzaje mają ich więcej. Biała, zielona i żółta są najbardziej bogate w przeciwutleniacze, oolongi są na drugim miejscu, a czarna herbata i pu-erh są na trzecim miejscu. Podobna gradacja dotyczy przebarwień zębów: im jaśniejsza herbata, tym mniej wpływa na kolor szkliwa.

Uważaj na dodatki

Najlepsza herbata na zęby to herbata bez wszystkiego. Gdy tylko włożysz do niego coś kwaśnego lub słodkiego, nie jest już bezpieczny. Nawet jedna łyżka miodu lub cukru robi różnicę, ponieważ bakterie uwielbiają słodkie otoczenie. Miłośnicy herbaty cytrynowej również powinni uważać: kwas osłabia i koroduje szkliwo zębów.

Obserwuj temperaturę

Lekarze na całym świecie, w tym dentyści, przestrzegają przed stosowaniem tego nawyku. Ciepło niszczy szkliwo zębów i rozszerza kanaliki zębinowe (naturalne mikrootwory na jego powierzchni). Zarówno dla zębów, jak i dla całej jamy ustnej znacznie bardziej przydatne będzie poczekanie, aż napój przestanie być gorący.


Podobne wiadomości: