Herbata ze złotą pleśnią - Hej Cha

17 grudnia 2022 11:07
Herbata ze złotą pleśnią - Hej Cha фото

Wysoko w górach chińskiej prowincji Hunan produkowana jest niezwykła herbata - w formie cegieł, o grzybowym smaku i żółtej pleśni! Napój nazywa się Hei Cha Jin Hua (w tłumaczeniu z chińskiego - „czarna herbata ze złotymi kwiatami”).

Po co umieszczać pleśń w czarnej herbacie

Każda czarna chińska herbata, w tym Hei Cha Jin Hua, jest produkowana według tego samego schematu:

  • smażone w temperaturze około 300°C i kruszone;
  • stale nawilżane i mieszane do uzyskania fermentacji do 100%;
  • suszone w piecach i prasowane w „cegły”.

Uważa się, że im starszy Hei Cha, tym lepszy, więc okres produkcji może ciągnąć się latami! Aby nadać produktowi końcowemu maksymalną wartość i niezwykły smak, w niektórych surowcach sadzi się grzyb Eurotium cristatum. Herbata staje się idealnym podłożem do jej rozmnażania, w wyniku czego pojawia się placer podobny do złotych kwiatów. Elitarnemu napojowi przypisuje się wiele użytecznych właściwości, z których wiele potwierdzają współczesne badania naukowe.

Przydatne właściwości herbaty ze złotą pleśnią

To nie przypadek, że koneserzy herbaty nazywają Hei Cha Jin Hua „napojem życia”. Naukowcy od wielu lat badają wpływ napoju z grzybem Eurotium cristatum na zdrowie człowieka: według ich ustaleń naprawdę działa cuda.

Poprawia trawienie i wspomaga odchudzanie

Zawarte w herbacie enzymy amylaza i oksydaza przyspieszają rozkład tłuszczów oraz poprawiają mikroflorę przewodu pokarmowego. A teina, substancja podobna do kofeiny, przyspiesza przemianę materii. Napój jest szczególnie przydatny dla mięsożerców: dzięki niemu białko pochodzenia zwierzęcego jest lepiej wchłaniane.

Pomaga uzyskać witaminy i mikroelementy

Zimą organizmowi szczególnie brakuje witamin i mikroelementów, które latem i jesienią łatwo pozyskać ze świeżych warzyw i owoców. Herbata pomoże uzupełnić niedobory witamin z grupy B, A i E, białek i aminokwasów.

Zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia

Napój redukuje lipidy we krwi i fibrynogen - substancje, których nadmiar często prowokuje rozwój miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.

Pomaga przedłużyć życie i zachować młodość

Herbata jest bogata w katechiny, L-teaninę, flawonoidy, karoten, selen, witaminy C i E. Wspólnie substancje te pomagają organizmowi zwalczać wolne rodniki i chronić komórki przed utlenianiem. Naukowcy twierdzą, że regularne spożywanie napoju może wydłużyć życie o lata i zapobiec przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek.

Normalizuje poziom cukru we krwi

Herbata zawiera również drożdże Saccharomyces, które obniżają poziom cukru we krwi i mogą być pomocne dla osób z cukrzycą.

Zmniejsza ciśnienie krwi

Zawarta w napoju L-teanina pomaga radzić sobie z silnym biciem serca, obniża ciśnienie krwi oraz podnosi poziom dopaminy („hormonu radości”).

Zwalcza stany zapalne w organizmie

Udowodniono, że herbata ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. A nawet hamuje rozmnażanie Escherichia coli i Staphylococcus aureus.

Jak rozpoznać właściwą Hei Cha z pleśnią

Rozsypane złote „kwiaty” powinny być widoczne gołym okiem i szczelnie zakrywać liście herbaty, a nie oddzielać się od nich. W przeciwieństwie do dobroczynnego Eurotium cristatum, zarodniki szkodliwych grzybów rozpraszają się nawet przy lekkim dotknięciu.

Z biegiem czasu kolor pleśni na dobrej herbacie nie zmienia się. Na prawdziwej cegle Hei Cha Jin Hua zobaczysz wiele gałęzi. Im więcej ich, tym lepiej grzyby się rozmnażają.

Jak zrobić herbatę ze złotej pleśni i jak będzie smakować

Hei Cha najlepiej zaparzyć wrzącą wodą o temperaturze 100°C. Nie martw się, grzybowi nic się nie stanie, jest bardzo wytrwały.

Użyj glinianego imbryka - pełniej ujawni smak napoju. Czajnik zalać gorącą wodą, wrzucić do niego kawałek herbaty i zalać wrzątkiem (ok. 5 g liści na 500 ml wody). Proporcje mogą się różnić w zależności od preferencji smakowych. Uwielbiam bogatą herbatę - nie krępuj się dodać więcej!

Liście herbaty nabiorą przyjemnego beżowego koloru z czerwonawym odcieniem. A wielopłaszczyznowy smak może Cię zaskoczyć: jest jednocześnie grzybowy, orzechowy, miodowy, z nutami suszonych jagód, mchu dębowego, ziół i przypraw. To, co czujesz, zależy od wrażliwości twoich receptorów!


Podobne wiadomości: