Siedem powodów, aby pić kawę rozpuszczalną, nawet jeśli zwykle pijesz kawę ziarnistą

15 grudnia 2022 16:49
Siedem powodów, aby pić kawę rozpuszczalną, nawet jeśli zwykle pijesz kawę ziarnistą фото

Rano nie każdy znajduje czas na przygotowanie aromatycznej kawy po turecku. I wtedy z pomocą przychodzi rozpuszczalny: wsyp łyżkę granulatu lub proszku do kubka, zalej gorącą wodą - i gotowe! Jednak „szybki” drink ma ogromne rzesze przeciwników. Ktoś jest pewien, że jest pełen szkodliwych zanieczyszczeń, a ktoś w ogóle nie uważa tego za kawę.
Podpowiadamy, do czego właściwie służy ten napój i dlaczego ma prawo konkurować ze zbożami. Więc kawa rozpuszczalna...

Skład jest prawie identyczny jak zboże

Kawa rozpuszczalna jest wytwarzana z ziaren kawy, które podlegają ścisłej selekcji i kontroli jakości. Nie powinien zawierać konserwantów, barwników, aromatów i stabilizatorów. Dlatego zwróć uwagę na skład.
Podczas procesu produkcji olejki eteryczne odparowują z rozpuszczalnego analogu, co nadaje napojowi zbożowemu szczególny aromat i smak. Jednak, choć w mniejszych proporcjach, kawa zawiera te same dobroczynne substancje: witaminy z grupy B, minerały, węglowodany, przeciwutleniacze i kofeinę.

Bogaty w przeciwutleniacze

Każda dobrej jakości kawa jest źródłem przeciwutleniaczy: kwasu chlorogenowego, kwasu hydrocynamonowego, garbników, związków fenolowych i polifenoli. Są one niezbędne, aby organizm bronił się przed agresywnymi wolnymi rodnikami, a tym samym zachowywał młodość i zapobiegał rozwojowi wielu chorób.
Naukowcy dokonali przeglądu badań dotyczących aktywności przeciwutleniającej różnych napojów. Kawa rozpuszczalna zajęła drugie miejsce po espresso.

Ma sześć naukowo udowodnionych korzyści zdrowotnych

Biorąc pod uwagę, że kawa rozpuszczalna zawiera te same przeciwutleniacze i składniki odżywcze, co zwykła kawa, może mieć podobne skutki zdrowotne:

  • poprawić funkcję mózgu, uważność i nastrój;
  • przyspieszyć metabolizm i pomóc organizmowi spalić więcej kalorii;
  • zmniejszyć ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona;
  • zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2;
  • poprawić zdrowie wątroby;
  • poprawić zdrowie psychiczne.

Należy zauważyć, że badania nad korzyściami płynącymi z kawy mają głównie charakter obserwacyjny. Naukowcy twierdzą, że napój nie może zapobiegać żadnej chorobie.

Zawiera mniej kofeiny niż mielona

Kawa rozpuszczalna to dobry wybór dla tych, którzy z jakiegoś powodu zdecydowali się ograniczyć spożycie kofeiny. Filiżanka z jedną łyżeczką kawy rozpuszczalnej zawiera 30-60 mg kofeiny, podczas gdy taka sama objętość kawy mielonej zawiera około 90-140 mg.

Szybkie przygotowanie

Przygotowanie kawy rozpuszczalnej jest znacznie łatwiejsze i szybsze niż kawa mielona, ​​ale są pewne sztuczki. Aby było naprawdę smaczne, dodaj do swojej filiżanki szczyptę cynamonu, gałki muszkatołowej lub kardamonu do smaku. A następnie napełnij wodą o temperaturze około 85 ° C. Możesz zagotować wodę i pozostawić do ostygnięcia na 3-4 minuty.

Kosztuje mniej

Kawa rozpuszczalna produkowana jest z tańszych odmian arabiki i robusty, co ma odzwierciedlenie w cenie produktu. Tak, a zużycie kawy na filiżankę jest dwa razy mniejsze niż ziarna, przy porównywalnej wielkości opakowania.
Jeśli przygotowanie kawy naturalnej wymaga 7 g zmielonych ziaren, to kawę rozpuszczalną przygotowuje się z 2–3 g. Okazuje się, że z opakowania (250 g) kawy mielonej można przygotować 36 filiżanek napoju. I z tego samego opakowania instant - około 80 filiżanek.

Długo przechowywane

Nieotwarta kawa rozpuszczalna może być przechowywana przez co najmniej rok. A po otwarciu opakowania zachowuje swoje właściwości i smak przez 2-3 miesiące. Po prostu trzymaj go w szklanym pojemniku w ciemnym, suchym miejscu.

Jak pić kawę rozpuszczalną, aby odnieść korzyści

  1. W ciągu dnia zaleca się spożywać nie więcej niż 400 mg kofeiny – to około 3-5 filiżanek. Weź pod uwagę kofeinę pochodzącą z innych źródeł - herbaty lub czekolady.
  2. Pierwszą porcję lepiej wypić 2-3 godziny po przebudzeniu.
  3. Nie pij kawy na czczo, ponieważ jest bardzo kwaśna.
  4. Nie nadużywaj cukru. Do napoju lepiej jest dodać przyprawy, ponieważ nadają się one również do kawy rozpuszczalnej.

Jak wybrać kawę rozpuszczalną

Wybierz napój, który zawiera tylko samą kawę. Częściej proszek i granulat mają mniej intensywny smak i aromat niż liofilizowane. Zwróć uwagę na jego kryształy: nie powinny się sklejać.


Podobne wiadomości: