Kto wynalazł sushi – historia powstania bułek

2 listopada 2024 10:26
Kto wynalazł sushi – historia powstania bułek фото

Sushi i bułki to wiele ulubionych dań kuchni japońskiej. Ich popularność jest zrozumiała: dobroczynne właściwości i doskonałe właściwości smakowe stosowanych produktów pozwalają cieszyć się nimi z korzyściami zdrowotnymi. Kto wynalazł sushi, to pytanie, które interesuje wielu w Sushi Jaworzno Dostawa.

Danie, zanim pojawiło się w naszym kraju, było znane od wielu stuleci, jednak składem i wyglądem różniło się nieco od tego, co zwykle podaje się współcześnie. Opowiemy Wam, skąd pochodzi sushi, ile ma lat i jak zmieniała się technologia gotowania na przestrzeni lat. Poznasz także różnice pomiędzy sushi a bułkami.

Kto wynalazł sushi i bułki

Różne źródła opisują historię pojawienia się sushi na różne sposoby. Według jednej wersji danie to pojawiło się ponad 1300 lat temu w Azji Południowo-Wschodniej, po czym Chińczycy poznali przepis na jego przygotowanie i podzielili się nim z Japończykami. Inna wersja tego dania sushi to: z VI wieku n.e. Japońscy marynarze zaczęli pokrywać wypatroszone tusze złowionych ryb ryżem i solą. Dokonano tego, aby produkt nie zepsuł się w transporcie i mógł być spożywany bez szkody dla zdrowia. Naturalne procesy fermentacji trwały kilka tygodni. Następnie rybę wyjęto i zjedzono, a zużyty ryż wyrzucono.

Później, pod koniec XVII wieku, do produkcji octu ryżowego używano ryżu. Produkt ten zaczęto dodawać do ryżu, dzięki czemu nabrał niezwykłego kwaskowatego smaku i można go było podawać nawet do surowych ryb i przysmaków z owoców morza. Tym samym przy przygotowywaniu potrawy nie stosowano już procesu fermentacji. Początkowo ryż tłoczono przy użyciu specjalnych drewnianych form. Historia sushi w jego nowoczesnej formie rozpoczęła się nieco później – w XIX wieku.

W jakim kraju wynaleziono sushi

Krajem pochodzenia sushi w jego znanej postaci jest Japonia. To tutaj jeden z tokijskich specjalistów kulinarnych, zwyczajny mistrz sushi Johei, po raz pierwszy zaczął wkładać do naczynia surową rybę, zamiast ją marynować. Procedura gotowania była następująca:

  •  Zwilżonymi rękami przygotowano małą „bułkę” z ryżu.
  •  Dodano do niej niewielką ilość chrzanu japońskiego – wasabi. W tamtych czasach uważano go za najlepszy środek antyseptyczny.
  •  Na ryżu położono cienki plaster ryby.
  •  Gotowe danie podawano na zimno i nazywano nigiri sushi. Można go jeść pałeczkami lub rękami. W tłumaczeniu z japońskiego słowo „nigiri” oznacza „garść”. Jest to dokładnie taka ilość ryżu, jaką osoba może zjeść jednorazowo.

Co było pierwsze

Z pomocą Sushi Katowice rozmawialiśmy o tym, jak sushi jako pierwsze pojawiło się w kuchni azjatyckiej. Przetłumaczone określenie oznacza „rybę marynowaną” i odpowiada oryginalnemu sposobowi przygotowania tego dania.

Historia pojawienia się bułek rozpoczęła się znacznie później, bo w drugiej połowie ubiegłego wieku. Ichiro Mashita, który pracował jako kucharz w amerykańskiej restauracji, postanowił zadowolić gości niezwykłym daniem, zmieniając dotychczasową technologię przygotowywania tradycyjnego japońskiego sushi. Do tego użył wodorostów nori, w które zaczął owijać ryż różnymi nadzieniami – rybami, owocami morza, awokado, miękkimi serami, warzywami, kawiorem Tobiko. W rezultacie otrzymano bułkę, którą następnie pocięto na małe kawałki. Eksperyment zakończył się sukcesem: danie przypadło amerykańskiej publiczności do gustu.


Podobne wiadomości: