W Polsce rozpoczynają się największe od 40 lat ćwiczenia NATO

13 lutego 2024 00:17
W Polsce rozpoczynają się największe od 40 lat ćwiczenia NATO фото

Władze proszą, aby nie fotografować sprzętu wojskowego na drogach.

12 lutego Polska rozpoczęła największe od lat 80. ćwiczenia wojskowe NATO, które będą miały wpływ na system transportowy kraju. Spodziewany jest duży ruch konwojów wojskowych, który potrwa do maja.

W pierwszej połowie 2024 roku NATO przeprowadzi cykl ćwiczeń pod ogólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). Podkreśla się, że są to ćwiczenia obronne i nie są skierowane przeciwko żadnemu państwu.

„Od 12 lutego 2024 r. na drogach niemal całego kraju będzie można zaobserwować wzmożony ruch sprzętu wojskowego związany z ćwiczeniami STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24” – Joanna Kleiszmit, rzeczniczka Sztabu Generalnego WP, powiedział w piątek.

Dodała, że ​​w ramach ćwiczeń od połowy lutego do końca maja pojazdy wojskowe będą poruszać się po niemal wszystkich województwach, autostradach, drogach ekspresowych i krajowych.

Jak wyjaśniła, w ten sposób będą ćwiczone techniki przerzutu wojsk sojuszniczych, koordynacja operacji transgranicznych i współpraca z krajami przyjmującymi.

Może to powodować niedogodności dla branży transportowej, chociaż w oświadczeniach stwierdzono, że przekraczanie granic przez pojazdy biorące udział w ćwiczeniach powinno być koordynowane w sposób możliwie najmniejszy zakłócający ruch.

Kolumnom będą towarzyszyć i pilnować jednostki Żandarmerii Wojskowej oraz jednostki kontroli ruchu Wojska Polskiego. Przegrupowania zostały również uzgodnione z właściwymi władzami, w tym władzami lokalnymi.

Armia apeluje do kierowców

Komenda zaapelowała do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i przypomniała, aby nie wjeżdżali pomiędzy pojazdy wojskowe poruszające się w konwoju.

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował także o niepublikowanie informacji i zdjęć przedstawiających przemieszczanie się wojsk i ich lokalizację, daty i godziny przejazdów konwojów wojskowych, dane dotyczące startów i lądowań wojskowych statków powietrznych.


Podobne wiadomości: