4-letnia dziewczynka wspięła się na Mount Everest i ustanowiła rekord świata

15 stycznia 2024 21:23
4-letnia dziewczynka wspięła się na Mount Everest i ustanowiła rekord świata фото

4-letnia Czeszka dotarła do bazy, aby wejść na Mount Everest na wysokość 5364 metrów. Pobiła rekord świata należący wcześniej do 5-letniego indyjskiego chłopca.

Dziewczynka ma na imię Zara, ma 4 lata i 5 miesięcy. Na podbój Himalajów wybrała się z tatą i starszym bratem Saszą. Dziewczynka mieszka obecnie z rodziną w Malezji, codziennie chodzi do przedszkola kilka kilometrów, a według ojca w 2023 roku przeszła przez malezyjską dżunglę około 2200 kilometrów.

1 stycznia 2024 roku po około 170-kilometrowym marszu z wioski Jirzhi Zara dotarła do bazy wspinaczkowej na najwyższą górę świata – Everest. Obóz położony jest na wysokości 5300 m n.p.m.

Wróciła pieszo w towarzystwie brata, ojca i miejscowego Nepalczyka. Całkowita długość wędrówki po jej ukończeniu wyniesie ponad 270 kilometrów, a przewyższenie wyniesie ponad 20 000 metrów.

Pogoda, w jakiej odbyło się wejście, była zimowa i trudna. W bazie 1 stycznia panował silny mróz od -20 do -25°С. Warunki w hostelach-domkach, w których rodzina zatrzymywała się w drodze na Everest, również były skromne: nie było ogrzewania, a w sypialniach czasami notowano -10°C.

Jak podaje strona brata na Facebooku, podczas wędrówki dziecko nie miało żadnych problemów, aklimatyzacja przebiegła pomyślnie, nasycenie tlenem spadło jedynie do 90%. Rodzina Zary tłumaczy to faktem, że jej maleństwo wychowywane jest w duchu plemion, które prowadzą autentyczny sposób życia.

     „W szczególności absolutnie codziennie, w niezwykle trudnych warunkach malezyjskiej dżungli, mała Zara po szkole w swoim chińskim przedszkolu przeszła 5-10 km z przewyższeniem 300-600 metrów, a w weekendy - wielokrotnie więcej. W 2023 r. przejdzie przez dżunglę ponad 2200 km. (...) Mała Zara też nigdy nie kąpie się w ciepłej wodzie, wręcz przeciwnie, dodaje lodu” – podają portale społecznościowe brata.


Podobne wiadomości: