Polska otrzyma od Unii Europejskiej 5 miliardów euro

18 grudnia 2023 13:28
Polska otrzyma od Unii Europejskiej 5 miliardów euro фото

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wraz z premierem Polski Donaldem Tuskiem ogłosili, że Polska otrzyma zaliczkę w wysokości 5 miliardów euro w ramach Narodowego Planu Odbudowy. Pieniądze mają dotrzeć do Polski jeszcze w tym miesiącu.

Premier Donald Tusk wziął w środę w Brukseli udział w szczycie UE-Bałkany Zachodnie i posiedzeniu Rady Europejskiej. Zapowiedział, że wyniki jego negocjacji będą znane w najbliższej przyszłości - i tak też się stało.
Sukces Tuska w Brukseli

„Komisja jest gotowa przekazać Polsce 5 miliardów euro w ramach zaliczki. Przed nami dużo pracy i nie mogę się doczekać, aby zrobić ją razem z wami” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Pieniądze te powinny pomóc Polsce w prowadzeniu prac dekarbonizacyjnych i walce ze zmianami klimatycznymi.

„My w Polsce bardzo poważnie i sumiennie podchodzimy do praworządności i wydatkowania środków europejskich. Dziś mój rząd złożył wnioski o wypłatę z KPO. Do końca tego roku, można by rzec, symbolicznie pod choinką otrzymamy pierwsze 5 miliardów euro. To poważne pieniądze, ważne dla naszej suwerenności energetycznej” – powiedział Donald Tusk.

KPO to program, w ramach którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,28 mld euro (110,4 mld zł) w formie dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie kredytów uprzywilejowanych.

Program przeznacza środki na projekty środowiskowe i projekty sieci transeuropejskich w tych Państwach Członkowskich, których dochód narodowy brutto na mieszkańca jest niższy niż 90% średniej UE. Powstała w celu zwiększenia spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej Unii Europejskiej w celu promowania zrównoważonego rozwoju.


Podobne wiadomości: