Co oznacza napis TIR na tablicach przyczepianych do ciężarówek?

4 grudnia 2023 17:20
Co oznacza napis TIR na tablicach przyczepianych do ciężarówek? фото

Każdy widział na naszych drogach i zauważył, że niektóre ciężarówki przewożące różne ładunki mają tablice z napisem „TIR”. Litery są dużymi literami, wykonanymi w kolorze białym na niebieskim tle. Dlaczego ten znak jest potrzebny i co on oznacza? - Rozwiążmy to.

W rozszerzonej formie oznacza to „Transport International Routiers”, co oznacza „Międzynarodowy transport drogowy”.Jest to specjalne zezwolenie CARNET TIR, jest to dokument pozwalający na realizację i regulację drogowego transportu towarowego pomiędzy krajami.

Pojazdy biorące udział w tych przewozach muszą być oznaczone znakiem TIR, który będzie wskazywał, że przewożony towar jest przewożony zgodnie z normami i przepisami Unii Europejskiej. CARNET TIR potwierdza legalność przewozu towarów i umożliwia przewóz tranzytowy przez terytoria kilku krajów, w zależności od tego, ile granic należy przekroczyć. Kontrole celne nie są przeprowadzane na granicy bez ważnych powodów. KARNET TIR wydawany jest na jeden przejazd, na całą trasę, w razie potrzeby dokument ten może przekraczać granice maksymalnie dziesięciu państw.

CARNET TIR zawiera wszystkie niezbędne informacje: nadawcę, odbiorcę, informacje o pojeździe i towarze o towarze, wskazane są punkty kontrolne, dokąd towar jest wysyłany itp. Stosowanie CARNET TIR przyspiesza i upraszcza proces rejestracji towaru na granicy, umożliwia uiszczenie opłat i opłat akcyzowych bezpośrednio przy odprawie ładunku w docelowym urzędzie celnym.

Podczas przekraczania granic różnych krajów celnicy sprawdzają integralność plomb w przestrzeni ładunkowej naczepy (kontenera), czas dostawy towaru, obecność i poprawność dokumentów towarzyszących transportowi. W urzędzie celnym przeznaczenia towar jest w razie potrzeby przetwarzany, sprawdzany i rozładowywany do magazynu.

Po odprawie celnej towaru kierowca ma obowiązek albo zamknąć znak TIR, jeśli składa się z dwóch składanych połówek, albo przekreślić znak po przekątnej (zwykle kierowcy zaklejają go taśmą), co będzie oznaczać, że przewóz towaru towaru i jego odprawa została zakończona.


Podobne wiadomości: