Polska firma produkuje mięso w laboratorium

10 października 2023 15:44
Polska firma produkuje mięso w laboratorium фото

Za trzy, cztery lata polska firma LabFarm, która produkuje mięso w laboratorium, będzie mogła wprowadzić swój produkt na rynek. UE przygotowuje ramy regulacyjne, aby takie produkty mogły trafić do sprzedaży.

Pierwszy pasztet burgerowy stworzony w laboratorium pojawił się 10 lat temu. W czerwcu 2023 roku dwa amerykańskie startupy otrzymały pozwolenie na sprzedaż sztucznego mięsa z kurczaka w Stanach Zjednoczonych. Firma z Niemiec stara się już o takie zezwolenie w Unii Europejskiej. To pierwsza firma na świecie, która zdecydowała się na wszczęcie skomplikowanej procedury wprowadzenia nowego produktu na rynek Unii Europejskiej. To posunięcie niemieckiej firmy nie umknęło uwadze jej polskich kolegów, firmy LabFarm, która zajmuje się produkcją mięsa w warunkach laboratoryjnych.

Jak powstaje sztuczne mięso

Zwykle komórkę pobiera się od zwierzęcia w drodze bezbolesnej biopsji, a następnie podaje się jej składniki odżywcze, które umożliwiają jej podział. W miarę wzrostu komórki zamieniają się w tkankę mięśniową, która staje się głównym składnikiem mięsa.

Pomimo pozornej łatwości procesu, przemysł mięsny hodowany w laboratoriach stale stoi przed nowymi wyzwaniami. Na przykład każda firma wchodząca do tego sektora musi opracować własną technologię. Trzeba znaleźć sposób, w jaki komórki będą dzielić się jak najdłużej, bo obecnie komórki mięśniowe i tłuszczowe dzielą się tylko do pewnego limitu.

Czas na wejście sztucznego mięsa na rynek UE

Według dyrektora operacyjnego LabFarm żadna firma nie jest jeszcze gotowa utorować drogi sztucznemu mięsu na rynek UE. Nie zdecydowali się na to nawet duzi gracze, którzy mają już gotowy produkt, linię technologiczną i możliwość zwiększania wolumenów produkcji. Powodem jest to, że prawodawstwo UE jest bardzo rygorystyczne, a droga do legalizacji nowego produktu jest długa i trudna.

Według prognoz opracowanie wszystkich niezbędnych regulacji dotyczących wejścia sztucznego mięsa na rynek UE to kwestia trzech, czterech lat.

Produkcja mięsa w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach, z możliwością szybkiego dostosowania podaży do popytu bez dużych nakładów finansowych, wydaje się przyszłością bardzo prawdopodobną.

Czym obecnie zajmuje się LabFarm i jakie ma plany firmy

Zespół LabFarm składa się z sześciu osób. Ponadto istnieje duże grono zaufanych współpracowników, którzy pochodzą z polskich uczelni. Firma zaczynała od hodowli białego mięsa.

Centrum badawcze firmy zlokalizowane jest w Warszawie. Badania prowadzone są także w kilku ośrodkach badawczych, z którymi współpracuje LabFarm. Kolejnym etapem będzie zaprojektowanie pilotażowej linii produkcyjnej, która zostanie uruchomiona w 2025 roku. Finalna produkcja zostanie uruchomiona w miejscowości Pieńki koło Radomia.


Podobne wiadomości: