Dlaczego drzwi samochodu otwierają się do przodu, a nie do tyłu

18 września 2023 21:20
Dlaczego drzwi samochodu otwierają się do przodu, a nie do tyłu фото

Na początku motoryzacji drzwi otwierane do tyłu były bardzo popularne. Obecnie takie modele są bardzo rzadkie. Jaki jest powód, zastanówmy się.

Odźwierny

W dawnych czasach pasażer często sam nie otwierał drzwi: robił to albo wynajęty kierowca, albo portier. Dla niego takie drzwi są wygodniejsze: otwierając je, znalazł się twarzą do pasażera. Trzymając drzwi jedną ręką, drugą mógł podać pasażerowi lub zabrać mu jakieś rzeczy, które uniemożliwiałyby mu wyjście.

Nawiasem mówiąc, z tego powodu Rolls-Royce nadal produkuje drzwi otwierane do tyłu i ogólnie drogie samochody są w nie wyposażone częściej niż inne.

Potem samochód stał się zjawiskiem masowym, a ludzie zaczęli samodzielnie wsiadać i wysiadać. Jeśli należysz do klasy robotniczej, drzwi wejściowe są dla Ciebie po prostu wygodniejsze: możesz oprzeć się o nie jedną ręką, jak o poręcz, a drugą położyć na oparciu krzesła i unieść nogę. Samodzielne zamykanie i otwieranie takich drzwi jest również łatwiejsze.

Bezpieczeństwo

W krajach anglojęzycznych drzwi otwierające się do tyłu nazywane są drzwiami samobójczymi. Są trzy sytuacje, w których stają się bardzo niebezpieczne:

  • Jeśli takie drzwi nie zostaną szczelnie zamknięte, nadlatujący z dużą prędkością strumień powietrza będzie miał tendencję do ich otwierania i wyrywania.
  • Załóżmy, że ktoś otworzył drzwi od pobocza, nie zauważając, że obok przejeżdża inny samochód, a on uderza w drzwi – trzaskając z całą siłą, uderza w wyjeżdżający.
  • Jeśli samochód przypadkowo się poruszy, gdy ktoś wysiądzie, drzwi zgarną go jak buldożer i mogą spowodować obrażenia.

We wszystkich tych sytuacjach drzwi otwierane do przodu niosą ze sobą mniejsze ryzyko. Zatem odrzucenie drzwi samobójczych było naturalne.


Podobne wiadomości: