Pierwsze oceny Oppenheimera: największe ze wszystkich arcydzieł Christophera Nolana

22 lipca 2023 15:24
Pierwsze oceny Oppenheimera: największe ze wszystkich arcydzieł Christophera Nolana фото

19 lipca zachodnia prasa zaczęła publikować recenzje Oppenheimera, thrillera biograficznego o „ojcu bomby atomowej” w reżyserii Christophera Nolana, w tym słynnej trylogii komiksowej o Batmanie, Incepcji i Interstellar.

Sądząc po pierwszych recenzjach, obraz był sukcesem. W chwili pisania tego tekstu jej średnia ocena Metacritic wynosi 89 na 100 od krytyków i 9,3 od użytkowników.

Fabuła filmu jest nieliniowa – rozgrywa się w czterech okresach czasu, a dziennikarze uważają, że widzowie nie powinni mieć problemów ze skupieniem się na jednym lub drugim okresie, ponieważ są one ze sobą blisko spokrewnione.

Media podały, że ze względu na swoje opracowanie scenariusz służy jako „głębokie zanurzenie w duszy Oppenheimera”, pozwalające spojrzeć na jego osobowość z różnych punktów widzenia. Pewne momenty zdaniem recenzentów wzbudzą zarówno empatię dla fizyka teoretyka, jak i skłonią do zastanowienia się nad powagą jego działań.

Nawet jeśli naturalnie czujemy empatię do głównego bohatera, scenariusz Nolana oświetla go ze wszystkich stron, służąc jako głębokie zanurzenie w duszy Oppenheimera. Eksperymenty atomowe, które przeprowadza, nie tylko narażają tysiące ludzi na niebezpieczeństwo, ale mogą doprowadzić do końca wszelkiego życia na Ziemi.
Z przeglądu Dyskusyjnego Filmu

Prasa chwaliła także grę aktorską całej obsady – zarówno artystów grających role głównych bohaterów, jak i drugoplanowych. Specjalne uznanie przypadło między innymi Cillianowi Murphy'emu (Robert Oppenheimer), Emily Blunt (Katherine Oppenheimer), Robertowi Downeyowi Jr. (Lewis Strauss) i Mattowi Damonowi (Leslie Groves).

Dziennikarze zauważyli, że ciekawie było obserwować relacje między bohaterami przez cały trzygodzinny czas trwania.

Relacja między Oppenheimerem i Grovesem jest jedną z najbardziej złożonych w filmie. Warto obserwować, jak zmieniają się na przestrzeni lat. Ponadto, jeśli kręcisz film o niemożliwym celu, który należy osiągnąć w krótkim czasie, nie ma lepszego aktora niż Matt Damon.
Z recenzji Collidera

Wśród innych atutów obrazu media wyróżniły montaż, którym zajęła się Jennifer Lame, zdjęcia Hoyte Van Hoytem, ​​które tworzą efekt obecności oraz przekonującą ścieżkę dźwiękową Ludwiga Göranssona. Jednym z najbardziej imponujących momentów na taśmie był pokaz Trinity, pierwszej na świecie próby jądrowej.

Pomimo faktu, że niektórzy recenzenci uznali niektóre dialogi za nudne i ubolewali nad brakiem czasu ekranowego dla postaci kobiecych, prasa nadal była bardzo zadowolona z Oppenheimera. Deadline nazwał go najważniejszym filmem 2023 roku.


Podobne wiadomości: