50 groszy za butelkę - w Polsce zostanie wprowadzony system kaucji za opakowania

13 maja 2023 18:37
50 groszy za butelkę - w Polsce zostanie wprowadzony system kaucji za opakowania фото

Na stronie internetowej RCL opublikowany został projekt rozporządzenia w sprawie wysokości kaucji za niektóre rodzaje opakowań. Według Business Insidera to jedna z nowelizacji ustawy o opakowaniach i gospodarce odpadami.

W Polsce zostanie wdrożony system kaucji za opakowania. Jednorazowe butelki plastikowe do 3 litrów, butelki szklane wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz puszki do 1 litra będą objęte kaucją w wysokości 50 groszy, zgodnie z projektem ustawy o systemie kaucyjnym w Polsce.

W proponowanym systemie sprzedawcy sprzedający napoje w pojemnikach z pakietem kaucyjnym mieliby obowiązek wskazania kwoty kaucji na tym pojemniku.

Sklepy większe niż 200 metrów kwadratowych będą zobowiązane do odbioru pustych opakowań i zwrotu kaucji klientom, gdy puste opakowania zostaną zwrócone do sklepu. Dla małych placówek ten system będzie dobrowolny, choć i tak będą musiały pobierać kaucję od produktów wymienionych w projekcie.

Opublikowano również projekt uchwały w sprawie wielkości zbiórki żywności dla niektórych rodzajów opakowań. Przedsiębiorcy będą musieli ją zapłacić, jeśli nie osiągną wymaganego poziomu przetwarzania odpadów opakowaniowych lub nie wprowadzą systemu kaucji.


Podobne wiadomości: