Mata przemawiał w ONZ i mówił o swoim zatrzymaniu z marihuaną

25 kwietnia 2023 02:53
Mata przemawiał w ONZ i mówił o swoim zatrzymaniu z marihuaną фото

Jeden z najpopularniejszych raperów w Polsce i założyciel fundacji promującej legalizację marihuany „Mata”, przemawiał na szczycie ONZ i mówił o swoich problemach z stróżami prawa w Warszawie z powodu pół grama marihuany.

Raper występujący pod pseudonimem Mata wziął udział w posiedzeniu Komisji ONZ ds. Środków Odurzających, które odbyło się w Wiedniu.

W styczniu 2022 roku w mediach pojawiła się informacja, że ​​Michał M. został zatrzymany przez policję za posiadanie marihuany. Do zatrzymania doszło około godziny 23 na warszawskim Mokotowie. Matchak miał przy sobie około 0,5 g marihuany, a jego kolega 0,8 g. Sprawa została skierowana do sądu i prokuratury.

Dla rapera było to na tyle znaczące wydarzenie, że kilka miesięcy później założył Fundację 420, która rozpoczęła kampanię na rzecz zmiany postaw wobec marihuany, której ostatecznym celem jest jej legalizacja w Polsce. Dotychczasowa działalność fundacji koncentrowała się na tworzeniu protest songów przez młodych artystów oraz publikowaniu w mediach społecznościowych informacji o polityce narkotykowej w różnych krajach.

Przemówienie w ONZ

„To nie przydarzyło się tylko mnie. Co roku w Polsce za to aresztowano około 30 tysięcy młodych ludzi” – powiedział Michał Matchak w przemówieniu w Wiedniu.

Mata szerzej opowiedział o swoich planach związanych z Fundacją 420 w wywiadzie dla portalu Drug Reporter. Zapytany o swoją wizytę w biurze ONZ w Wiedniu, powiedział: „Teraz staram się skupić na relacjach i dyskusjach w miejscach takich jak to, zamiast pisać piosenki protestacyjne i muzykę, którą można interpretować na różne sposoby. Tym właśnie jest sztuka, więc staram się znaleźć bardziej racjonalne podejście zamiast emocjonalnego i artystycznego”.

„Moim głównym celem nie było zachęcanie do konsumpcji, ale zmiana prawa. Aby to zrobić, użyłem narzędzi demokratycznych, takich jak utworzenie funduszu i rozpoczęcie dyskusji” – powiedział Matchak zapytany, jak zamierza odpowiedzieć tym, którzy oskarżają go o zachęcanie do palenia marihuany.


Podobne wiadomości: