Co nagie piersi Janet Jackson mają wspólnego z pierwszym filmem na YouTube

20 marca 2023 21:38
Co nagie piersi Janet Jackson mają wspólnego z pierwszym filmem na YouTube фото

Jaki był pierwszy film na YouTube w historii i co mają z nim wspólnego nagie piersi Janet Jackson.

Hosting wideo YouTube od momentu jego powstania w 2005 roku zmienił się z niszowej witryny, w której wszyscy udostępniali swoje filmy, do bardzo popularnej usługi wideo, w której każdy może znaleźć to, co lubi.

Ale 18 lat temu wszystko było zupełnie inne, a pierwszy film na YouTube nie był jakąś współpracą super popularnych artystów, jak to by się stało teraz, ale krótkim filmem o wizycie w zoo, który jednak stał się historyczny.

Jestem w zoo

23 kwietnia 2005 r. na YouTube, który dopiero co wystartował, pojawił się pierwszy w historii film, prosty film od zwykłego laika. Wideo, zatytułowane Me at the zoo, zostało nakręcone w zoo w San Diego w Kalifornii i trwało tylko 18 sekund.

Autorem filmiku był użytkownik Jawed, czyli Jawed Karim, współzałożyciel serwisu YouTube, który miał wówczas 25 lat. Film został nakręcony kamerą Karima, a operatorem był jego przyjaciel Jakow Lapitski, który za swoją pracę otrzymał nawet własną stronę na autorytatywnej stronie filmowej IMDB.

„Okej, teraz jesteśmy przed słoniami. Najfajniejsze w nich jest to, że mają bardzo, bardzo, bardzo długie trąby. I to jest… to jest fajne. I właściwie to wszystko, co mogę powiedzieć” – powiedział Kareem w wideo .

Nieudany serwis randkowy

Co ciekawe, Karim i dwóch innych współzałożycieli YouTube, Steve Chen i Chad Hurley, pierwotnie wpadli na pomysł serwisu wideo, kiedy postanowili zrobić serwis randkowy, który zamiast profili ze zdjęciami publikowałby filmy. Chłopaki znaleźli nawet ochotników, którzy zaczęli dla nich nagrywać filmy na stronę, a kiedy stało się jasne, że nie są w stanie zebrać filmów nawet od setek dziewczyn, pomysł serwisu randkowego został przekształcony w serwis wideo dla każdego .

Warto zauważyć, że tutaj nie obyło się bez kobiety.

Według jednej wersji pomysł stworzenia YouTube jako usługi udostępniania wideo zrodził się z pikantnego incydentu, który miał miejsce podczas finałów Super Bowl, kiedy Justin Timberlake (przypadkowo lub nie) odsłonił klatkę piersiową Janet Jackson, z którą występował wspólna piosenka.

Faktem jest, że z jakiegoś powodu Karim przegapił pikantny moment podczas transmisji na żywo, a następnie bezskutecznie próbował znaleźć z nim wideo w sieci. Dlatego nie pozostało mu nic innego, jak stworzyć stronę internetową, na której każdy mógł później wrzucać własne filmy.


Decyzja o stworzeniu usługi wideo dla wszystkich okazała się na tyle udana, że ​​YouTube zmienił sposób rozumienia, w jaki sposób społeczeństwo odbiera informacje i stał się fenomenem, przejętym przez Google w październiku 2006 roku za 1,65 miliarda dolarów.

Wideo, które zmieniło wszystko

Chociaż wideo Kareema jest obecnie uważane za historyczne, w momencie jego wydania nie miało większego wpływu na YouTube. Serwis zaczął gromadzić odbiorców dopiero później, w lipcu 2005 roku, kiedy w serwisie wprowadzono szereg innowacji: pojawiły się tam komentarze, a także możliwość osadzania filmów na stronach osób trzecich. Dzięki temu do końca 2005 roku oglądalność wideo na Youtube wyniosła 8 milionów dziennie.

Od marca 2023 r. Film Karima ma ponad 260 milionów wyświetleń, 13 milionów polubień i ponad 11 milionów komentarzy.

Media nazywają Mnie w zoo najważniejszym filmem YouTube wszechczasów.


Podobne wiadomości: