500 rannych: szczegóły trzęsienia ziemi w Ekwadorze

20 marca 2023 17:05
500 rannych: szczegóły trzęsienia ziemi w Ekwadorze фото

Silne trzęsienie ziemi o sile 6,8 miało miejsce wieczorem 18 marca na zachodzie Ekwadoru. Jego epicentrum znajdowało się 17 km od miasta Naranjal, położonego w pobliżu drugiego co do wielkości miasta w kraju – Guayaquil. Wstrząsy były również odczuwalne w Kolumbii i Peru.

Wstrząsy o sile 6,8 nawiedziły kraj Ameryki Łacińskiej w sobotę wieczorem. W rezultacie uszkodzonych zostało około 200 domów, 84 zostały całkowicie zniszczone. Lokalne władze poinformowały o śmierci 14 osób, a liczba ofiar rośnie z każdą godziną i zbliża się do 500.

Ekwadorskie media zauważyły, że trzęsienie ziemi rozpoczęło się w weekend, kiedy większość ludzi odpoczywa po ciężkim tygodniu pracy. Podczas wstrząsów wtórnych wiele osób przebywało w parkach, centrach handlowych i muzeach. Czując pierwsze wstrząsy, rzucili się na ulicę, by uciec.

Wstrząsy były odczuwalne w połowie z 24 prowincji Ekwadoru. Największe zniszczenia odnotowano w Guayaquil, jednym z największych miast w kraju. Natychmiast po trzęsieniu ziemi lokalni mieszkańcy rzucili się na własną rękę posortować gruz, aby uratować ocalałych. Dziesiątki domów, szpitali i szkół legło w gruzach.

W tym samym czasie niektórzy mieszkańcy zostali ranni podczas jazdy swoimi samochodami. Samochody zostały zakopane pod zniszczonymi budynkami. Media donoszą o zniszczeniu pięciu mostów i 33 placówek medycznych.

Filmy z największego w kraju magazynu piwa są publikowane w sieciach społecznościowych. Na nagraniu widać, że w wyniku wstrząsów setki skrzynek z piwem spadają na ziemię i pękają. Pracownicy magazynu w tej chwili trzymają się za głowy i nawet nie wiedzą jak uratować towar przed zniszczeniem.

Ponadto żywioły uderzyły w portowe miasto Puerto Bolívar, gdzie domy natychmiast wpadły do ​​​​wody.

Wstrząsy wywołane trzęsieniem ziemi były odczuwalne nie tylko w Ekwadorze, ale także w sąsiedniej Kolumbii i Peru. Teraz w Ekwadorze akcja ratunkowa trwa, władze kraju nie wykluczają, że liczba zabitych i rannych może wzrosnąć.


Podobne wiadomości: