Uzyskaj status prawny w Europie
Większość Ukraińców za granicą korzysta ze statusu ochrony tymczasowej. Rządy tych krajów regularnie przedłużają ten status, ale wraz z końcem wojny skończy się on i Ukraińcy będą musieli dokonać wyboru: czy nadal żyć w Europie, czy wrócić na Ukrainę. Wiele osób będzie szukać sposobów na pozostanie w Europie, a International Expert im w tym pomoże.
Co czeka ukraińskich uchodźców w Europie po zakończeniu wojny
Prawnicy z kancelarii International Expert uważają, że po wojnie kraje europejskie zaprzestaną udzielania tymczasowej ochrony Ukraińcom. Najprawdopodobniej nie nastąpi to natychmiast, lecz etapami, ale w każdym razie uchylenie tego przepisu jest nieuniknione. Ludzie prawdopodobnie będą mieli jeszcze kilka miesięcy na ponowną rejestrację swojego statusu. Ukraińcy, którzy mają oficjalne zatrudnienie, będą mogli uzyskać zezwolenie na pobyt i pracę, co pozwoli im zalegalizować swój pobyt. Osoby niepracujące i żyjące wyłącznie z zasiłków będą musiały znaleźć pracę i oficjalnie ją zatrudnić lub opuścić kraj po wygaśnięciu ochrony czasowej.
Możliwe, że kraje takie jak Polska i Niemcy opracują specjalne programy legalizacji pracy Ukraińców. W każdym kraju oficjalnie zatrudnionych jest ponad 200 tysięcy Ukraińców i aby uniknąć niedoboru kadr, można oferować programy umożliwiające uzyskanie odpowiedników wiz pracowniczych lub zezwoleń na pobyt.
Jak legalnie przebywać w Unii Europejskiej
Aby legalnie przebywać na terenie UE, należy dokonać wyboru podstawy uzyskania zezwolenia na pobyt, biorąc pod uwagę przepisy migracyjne.
Najłatwiejszym i najbardziej dostępnym sposobem pozostania w Europie jest znalezienie pracy. Otrzymasz jednocześnie zezwolenie na pobyt i źródło dochodu, które pomoże Ci utrzymać się. W przypadku oficjalnego zatrudnienia wydawana jest wiza pracownicza i/lub zezwolenie na pobyt w celu wykonywania pracy. Zezwolenie na pobyt jest zazwyczaj przyznawane na okres 1 lub 2 lat (w zależności od kraju) i jest przedłużane w przypadku utrzymania zatrudnienia. Po 5 latach nieprzerwanego pobytu w kraju możesz ubiegać się o pobyt stały.
Obywatelstwo w ramach tego programu imigracyjnego staje się dostępne na ogół po 8–10 latach pobytu. Proces ten jest dość długi i ma swoje pułapki. W tym okresie nie możesz łamać prawa, przepisów imigracyjnych ani stracić pracy – w przeciwnym razie Twoje dokumenty zostaną anulowane, a licznik czasu ubiegania się o obywatelstwo zostanie wyzerowany.
Wielu potencjalnych migrantów ubiega się o zezwolenie na przeprowadzkę do Europy na pobyt stały. Z jakiegoś powodu uważa się, że status stałego rezydenta powinien wystarczyć, aby czuć się pewnie, i nie każdy liczy na obywatelstwo. Jest to jednak błędne przekonanie. Oczywiście, stały pobyt w porównaniu z wizą i zezwoleniem na pobyt czasowy daje o wiele więcej praw, jest to status rzeczywiście pewny, ale tylko mając obywatelstwo można naprawdę się zrelaksować i nie mieć wątpliwości co do możliwości pozostania w Europie na zawsze.